Výlety se psem a 10 tipů, jak se na ně připravit
Plánujete delší výlet se psem? Turistika se psem je totiž o chlup větší dobrodružství než bez něj. Společné chvíle v přírodě posílí váš vztah, provětrají srst i nohy a nabídnou spoustu nových zážitků – jen to chce trochu přípravy. Máme pro vás 10 osvědčených tipů, jak si trek se psem užít naplno a bez starostí. Ať už vyrážíte poprvé nebo jste ostřílení výletníci.
Nebojte, výlet se psem není žádná věda, naopak, je to radost! I tak se ale hodí vědět několik věcí, které vám trek se čtyřnožcem usnadní – třeba jak na takový výlet psa připravit, jak dlouhou trasu zvolit nebo co s sebou k jídlu. V tenhle moment totiž nejste zodpovědní jenom za svoje případné bolavé nohy, ale i za dva páry dalších pacek, a tak je fajn na to brát ohled a společný čas si užít pohodlně a bezpečně.

Tip 1: Krmení psa před výletem a během něj
Jestli krmíte i ráno, dejte psovi najíst co nejdříve a potom ho nechte chvilku (aspoň 30 minut) odpočívat a trávit. Není dobré dát psovi snídani a pak hned vyrazit na výlet – ať už autem na začátek trasy nebo rovnou na trasu. Nikdy proto nevyrážejte s čerstvě nakrmeným psem – riskujete zažívací potíže nebo dokonce torzi žaludku.
Na kratší výlety nemusíte brát hlavní krmení, ale něco malého na zub se hodí vždycky – ať už jako odměna nebo doplnění energie. Ne že by pes do večera bez jídla nevydržel, občas je zapotřebí jistá dávka motivace, proto nosíme kvalitní masové pamlsky na upevnění dobrého chování – ať je to klasika typu přivolání nebo nová výletní situace jako třeba spadlý strom přes cestu, který je potřeba patřičně vyštěkat a vyvrčet.
Energetický snack na výlet se psem - co vybrat?
Tip 2: Správné zavodnění psa
Zavodnění neboli napájení psa je před výkonem i během něj ještě důležitější než krmení. Když psovi dojde energie a bude mít hlad, zřejmě jen zpomalí a moc se mu nebude chtít dál. Kdežto když bude mít žízeň a dlouho nebude mít možnost ji ničím zahnat, může to mít i zdravotní následky. A tak se nám jednoznačně osvědčilo psy pořádně zavodňovat – dát jim napít větší množství vody najednou, a to dostatečně dlouho před akcí, aby pes nežbluňkal a případně nezvracel. O napájení a pitném režimu psů máme i samostatný článek.
A jaká je naše osvědčená rovnice pro zavodnění psa? Je to 15 ml vody na kg psa 2 hodiny před výkonem. Takže takový 10kilový pes dostane deci a půl vody. Aby chlupáč celou dávku vypil, ochutíme mu vodu třeba pamlskem, lososovým olejem nebo práškovým nápojem MAMUT, který mu zároveň doplní všechny důležité vitamíny a minerály.
Nedoporučujeme se po cestě spoléhat na přírodní zdroje napájení, ale bereme si s sebou dostatek vody pro sebe i pro psa. Nejenže se může stát, že potůčky či prameny budou vyschlé, ale také nemusí být zcela bezpečné. Jenže ne vždycky psa v tomto ohledu ohlídáme, a to pak přichází na scénu naše rostlinné uhlí Biochar.

Tip 3: Fyzická příprava aneb z gauče rovnou na hřebeny
Jestli jste už zkušení trekaři, tenhle krok klidně přeskočte. Ovšem jestli jste nikdy nic delšího s chlupáčem nepodnikli, zvolte na prvních několik výletů kratší trasu a postupně psovi budujte fyzičku. Není to až tak o tom, že by to pes neušel a vy ho pak museli odnést domů – naopak, během cesty se může zdát, že je plný energie zvládl by ještě dvojnásobek. Jenže pes s vámi výlet absolvuje, protože vás prostě miluje, ale i přesto si z výletu může přivodit zbytečně špatnou zkušenost, když ho něco začne bolet, protože na podobné výkony není zvyklý. Následující den ho proto sledujte, jestli není spavý a unavený – a pokud ne, klidně délku či náročnost výletu navyšte.
Tip 4: Vodítko vždy a všude
I když máte přivolání zmáknuté na jedničku, stejně doporučujeme vodítko přibalit minimálně do batohu. Tam, kde to neznáte a nevíte, kde končí les a začíná silnice nebo sráz, je prostě bezpečnější mít psa na vodítku. Nehledě na to, že nemusíte řešit, zda se někde nevynoří cizí pes nebo divoké zvíře. Míříte-li do chráněných krajinných oblastí nebo národních parků, nezapomeňte na to, že zde je přímo vaší povinností mít psa na vodítku.

Tip 5: Turistika se psem = kvalitní vybavení je základ
Ano, vy výlet v děravých botách, které dřou, zřejmě dáte, i když vám to bude nepříjemné. Ale vy víte, že je to z bot a příště vezmete jiné. Pes tuhle schopnost nemá. A tak jako v předchozím bodě – pes si z výletu neodnese to, že ho dřel postroj a příště bude líp, pes si odnese špatnou zkušenost do dalšího treku. Pokud byste zvažovali novou výbavu, podívejte se na náš článek jak vybrat postroj.
A co tedy s sebou?
Oproti obojku bude pro psa pohodlnější, protože postroj lépe rozkládá tah a vyrovnává různé záškuby vodítka. Ovšem pro vás je tahle varianta taky lepší než obojek, protože odpadne neustálé vymotávání vodítka z psích nožek. My jsme si oblíbili polodlouhé (neboli tříbodové) postroje, dobře vedou tah a mají na hřbetu rovnobězné madlo, které usnadňuje manipulaci se psem. Ideální na náročnější treky, kde potřebujete psa přidržet nebo přenést.
2. Odpružené vodítko pro oba – bude mírnit škubnutí na obou stranách
3. Pro dvounožce opasek na výlety, abyste měli volné ruce.

Tip 6: Extra výbava, která se může hodit
Na trek se psem toho opravdu moc nepotřebujete. Ale kromě vodítka, postroje a opasku doporučujeme ještě:
- Lékárnička – Lepší ji mít a nevyužít, než nemít. Mimochodem, můžete si ji dovybavit i lidskými léky a máte to 2v1 pro sebe i pro psa.
- Botičky pro psy – Je super mít aspoň jednu, kdyby došlo ke zranění packy nebo třeba zatrženému drápku. Pokud se pohybujete spíš v civilizaci, na horký asfalt jsou jasnou volbou Protector booties, ostrým kamínkům zase odolají i prodyšné Protector light sock, které jsou lepší pro delší nošení.
- Psí batoh – Že by si pes nesl vlastní pláštěnku nebo svačinu? Proč ne, jen je potřeba, aby se jednalo o zdravého dospělého chlupáče, cca od 2 let věku. Pes ve standardní kondici může nést 5-15 % své vlastní váhy, zatímco dobře trénovaní sportovci unesou i 30 %. Nejenže si ušetříte místo ve vlastním batohu, ale může to pojmout i jako silový trénink, jen psovi zátěž přidávejte postupně a rovnoměrně.

Tip 7: Nahoru pomalu, dolů bezpečně
Nahoru se zadýchá každý, takže se rozhodně nemáte za co stydět. Naopak, jděte pomalu svým tempem a kochejte se u toho výhledy. A jak jít hezky se psem z kopce? Naučte ho, aby šel za vámi nebo minimálně vedle vás a netáhl vás dolů, půjde se vám daleko pohodlněji (a bezpečněji). My to učíme skrz nose-touch a povel „za paty“, kde psa navádíme za nás a odměňujeme ho taky tam.
Tip 9: Štěně na trek (ne)může
Aby si pes delší výlet opravdu užil, musí dospět jak fyzicky, tak psychicky. A tak štěňata mladší 10 měsíců vezměte radši na kratší výlet, spíš tedy procházku a spojte to třeba se socializací v restauraci nebo jízdou vlakem. I potom trasu prodlužujte postupně. Uvidíte, že tenhle čas se vám vrátí v podobě toho nejlepšího trekového parťáka.

Tip 10: Udělejte si to hezký
Pokud máte spolu dost natrénováno, můžete vyrazit nalehko a část třeba běžet – stihnete toho víc a jste brzo doma. Nebo naopak – vezměte si s sebou třeba i vařič a jídlo a udělejte si po cestě piknik. V létě je pak ideální výlet psovi zpestřit nějakou vodní plochou, kde se může osvěžit a zchladit. Zkrátka vymyslete něco, co vám oběma udělá radost a společný výlet nějakým způsobem obohatí. Tak šťastnou cestu!
Hledáte konkrétní tipy na výlety se psem? Mrkněte na naše články:
- Dovolená se psem v Čechách - tipy na místa
- Tip na výlet se psem: Krkonoše, pramen Labe
- Tip na výlet se psem: Pálava jako na dlani
- Rakousko se psem: 3 tipy na výlet


Péťa je psí máma jak se patří. Její život se točí okolo tříhlavé smečky, s níž se věnuje především tréninkům agility, což je pro ně opravdu srdeční záležitost. Společně si užívají dynamiku, [...]