Odměňování a pamlsky 1. díl: Jaké zvolit?
Odměny a pamlsky nám pomůžou ukázat psovi, že něco udělal dobře. Protože správné chování je třeba odměnit a upevnit, to špatné ignorovat. Jak s pamlsky pracovat a který druh na co použít?
Odměňování je součástí života se psem. Když se něco povede, odměníme to a pes to pak jednoduše opakuje, dáváme mu tedy signál – tohle bylo dobře. Proto je důležité volit správnou odměnu a přemýšlet nad tím, co má váš pes rád.
Bacha na množství
Pes by neměl být nikdy přežraný, protože jinak pro něj sebelepší odměna nebude motivací. Mimo to pravidelně přežraný pes bude tloustnout. A stejně jako u lidí platí, že obezita je náročná na klouby a je spojená s rizikem dalších nemocí. Pokud tedy hodně cvičíte na pamlsky, snižte o něco málo klasickou krmnou dávku a ono to nějak vyjde.
Pamlsky, nebo hračka? To je oč tu běží
Je to vcelku jedno, odměna musí psa hlavně potěšit. Takže pokud máte hračkofila, možná že kus šlachy nebude tak velká paráda, jako přetahovaná. A naopak, pokud máte žrouta, na hračku se vám po chvilce vykašle.
Je ale fajn psa postupně učit na obojí. Dá se to totiž skvěle využít. Odměna hračkou trvá déle a hodí se na nějakou delší činnost (třeba po tréninku canicrossu). Jen pozor, tou ideální hračkovou odměnou je přetahování (ne házení), protože v ten moment jde odměna přímo od vás.
Výhodou pamlsků je zase naopak odměnění a označení nějakého detailu. Takže když budete například trénovat na targetu nebo sedni a lehni, pamlsky jsou ideální!
Nechtějte vše hned, postupně hledejte cestu a zkoušejte, co váš chlupatec fakt rád.
Jaké pamlsky vybírat? Základ je jednoduchost
Kvalita by vám neměla být jedno, zvlášť pokud psovi dáváte pamlsky často. Doporučujeme si hlídat přidanou sůl, velké množství lepku a tak podobně. Jednoduše řečeno, pokud je složení pamlsku na 7 řádků a rozumíte sotva 2 ingrediencím, možná se poohlédněte po jiných – takových, kde je složení kvalitní a jednoduché.
Hrajte si s různými úrovněmi pamlsků, pomůže to s motivací
Když je vše pořád stejné, psa to omrzí, ale když je ve střehu, co zrovna teď dostane, bude pracovat o dost lépe. Takže si nastavte různé úrovně pamlsků (ne nutně podle velikosti) – běžné a každodenní, něco trochu extra, mega odměna a tak dále.
Jak na to? Například když se psovi něco fakt povede, dejte mu velkou odměnu a cvik ukončete. Na to je právě super pamlskovník nebo vesta, kde máte více kapes, takže i prostor na více druhů odměn.
Velikost a konzistence – hraje to roli?
Přesné rozměry vám nepovíme, ale velikost pamlsku přizpůsobte velikosti psa. Akita rozhodně zvládne větší kus než bostonský teriér. Super jsou třeba pamlsky, které si můžete sami postupně odlamovat.
Pokud zrovna pracujete s odhazováním pamlsků a ještě k tomu cvičíte na trávě, musí být tak velké, aby byly vidět.
Co se týče konzistence – při cvičení, kde budete krmit jedním pamlskem za druhým vybírejte ty měkčí, masové, aby se pes nedávil. A taky aby je zvládl rychle sežrat a zbytečně při cviku dlouho nekousal.
Granule jako odměna, ano, nebo ne?
Proč ne. Obecně ale mají granule pro psa nižší úroveň, takže je potřeba přemýšlet, co jdete dělat. Možností ale je celou dávku krmení využít ke cvičení – a to hlavně u mladých psů – můžete krmit z ruky za jednoduché (a pro psa známé) povely a tríčky nebo dát krmnou dávku do hlavolamu nebo čuchací dečky. Krásně to psovi zpestří program. Na učení nových a složitých věcí si vezměte něco extra.
Kousací pamlsky a plnicí hračky
Ty máme moc rádi! Dají se využít na milion způsobů – když se zastavíte na výletě na svačinu, pes si může něco kousat. Když učíte psa, aby byl v klidu v boudě, dejte mu tam šlachu nebo ucho. Jdete do restaurace s mladším psem a chcete se v klidu najíst, šup pod stůl s pamlskem.
Super jsou i plnicí hračky, do nich můžete pamlsky schovat, případně je zamrazit s jogurtem nebo paštikou. Jen bacha na příliš hluboké plnící hračky, aby psa nestresovalo, že se k odměně nemůže dostat. Ty od west paw máme odzkoušené.
Větší pamlsky využijte na rituály
Ne obětní nebo tak. Ale jen situaci, která se opakuje. Když z ní pomocí pamlsku uděláte rituál, pes bude vědět, co ho čeká a bude v klidu. Například:
- Odchodový rituál – když jdete z domu, dejte psovi vždy na stejném místě nějaký větší pamlsek, on si bude kousat, vy mezitím v klidu odejdete. Pes si spojí váš odchod s dobrotou, ale hlavně i váš příchod a příště bude více v pohodě, protože bude vědět, že po pamlsku a odchodu následuje i váš příchod.
- Jestli chodíte se psem ven, hned jak přijdete z práce, naučte si rituál, že dorazíte domů, pes dostane něco na kousání a pak až se jde ven. Vy tak budete mít čas vydechnout, převléct se a připravit se.
- Někdo dělá i rituály před spaním – pes jde na svoje spací místo, tam dostane něco dobrého. Navíc žvýkání a kousání uklidňuje.
Konkrétní tipy na pamlsky
Za nás doporučujeme na běžné cvičení kombinovat granule, sušené plíce (Dogšmeloun) a sušená střívka (Pejskořice). Jako větší odměna poslouží třeba játra (Hafoláda) nebo si namíchejte pamlsky přesně pro vašeho chlupatce, takové degustační menu.
A co hračka? O tu se musí dát přetahovat, měla by být dostatečně velká a psovi se musí dobře držet. Některé psy motivuje pískátko. Někteří mají raději gumové. Ale o tom někdy příště.
Mimochodem, nechceme se vytahovat, ale máme krásnou novou řadu přírodních pamlsků naplněných až po okraj, takových, které jsme si už dlouho přáli pro naše chlupatce. Tak mrkněte, budem rádi!