Dítě a pes v jedné domácnosti: hromada zážitků, radostí i pár úskalí
Že pejskaři jsou zdravější už potvrdila řada studií. Ale možná nevíte, že pes hraje důležitou roli i ve vývoji a vzdělávání dětí. Má to ale jako vše dvě stránky. Odpovědnost za psa spadne vždycky na rodiče. Pokud už chlupáče máte a zajímá vás více téma jak připravit psa na příchod dítěte, tak o tom máme samostatný článek plný praktických rad.
Když dítě chce psa
Když doma posloucháte, že dítě chce psa, je potřeba zvážit, zda se do vašeho životního stylu bude čtyřnohý parťák hodit. On totiž pes není jen tak na zábavu, ale doprovázet vás bude klidně dalších 12 až 15 let.
Psa je potřeba vychovat, každý den s ním jít ven a zvážit, zda s vámi pojede na dovolenou a nebo zařídíte hlídání. Navíc v případě onemocnění je potřeba mít úspory na veterinární náklady. Na druhou stranu pes přinese do rodiny spoustu radosti a nových podnětů.
Obecně se říká, že do dvanácti let věku dítě nechápe odpovědnost za dalšího tvora. Neumí vyhodnotit situaci a tak je potřeba, aby dospělý s péčí, ale třeba i s venčením, krmením a dalšími činnostmi pomohl. U starších ratolestí je potřeba zvážit, zda to myslí vážně nebo to je jen nárazový výstřelek a za pár týdnů si to rozmyslí.
Na druhou stranu pes je pro dítě ten nejlepší parťák. Nikdy nezklame a vždy je k dispozici na jakékoliv lumpárny. Společně mohou sportovat, chodit ven nebo třeba zkoušet různé typy výcviku. Dítě se stane zodpovědnější a naučí se spoustu praktických dovedností, které pak v budoucnu všichni oceníte.

Jaké plemeno se hodí k dětem?
Velmi častá otázka, na kterou bohužel není jedna odpověď. V první řadě je třeba vzít v potaz jak velkého psa chcete a můžete mít. Přeci jen větší pes zabere více místa nejen doma, ale i v autě. Také toho více sní a obvykle vyžaduje i více pohybu.
Plemena můžeme rozdělit na ta, která byla vyšlechtěna na spolupráci s člověkem a nebo na ta, která jsou samostatná. Každé plemeno se kříží pro nějaký účel. Třeba velmi známá border kolie se šlechtili pro práci u ovcí. Pud na pasení má proto vrozený. Při této práci úzce spolupracuje s člověkem. Proto je vhodná pro aktivní lidi, kteří chtějí psa cvičit. Na druhou stranu s malými dětmi může mít problém a chtít je právě pást. To je samozřejmě i o výchově, ale je potřeba na toto úskalí myslet.
Společenská plemena byla šlechtěná pro doprovázení člověka. Vydrží hodiny ležet na klíně a jsou tak spokojená. To neznamená, že nepotřebují pohyb. Ale radost jim dělá hodně kontaktu s člověkem.

Pak jsou tady pastevečtí psi. Ti jsou od pradávna chování pro hlídání stáda. Žili sami s ovcemi nebo kozami a měli je chránit před predátory. Proto v nich je silně zakořeněný hlídací pud. Člověka k sobě nepotřebují. Obecně je nepovažujeme za ideální psy pro začátečníky.
Takhle bychom mohli popsat všechny skupiny psů. Vycházejte opravdu z toho, k čemu byl pes původně určen a pak z rozhovorů s lidmi, kteří mají dané plemeno doma.
Konkrétní plemeno psa vám proto neporadíme, ale projděte si atlas a pak se ozvěte chovatelům. Zajeďte se podívat třeba na výstavu psů, kde uvidíte pejsky naživo a pobavte se s chovateli. Tím se dozvíte nejvíce. Také je potřeba brát v úvahu váš životní styl.

Kde takové štěně sehnat?
Rozhodně volte psa s průkazem původu nebo psa z oficiálního útulku. Chovatel i personál útulku vám poradí a probere s vámi, zda je daný jedinec pro vás vhodný. Jedna věc je totiž vybrat dané plemeno, ale další otázkou je vybrat si toho konkrétního pejska, který s vámi bude žít.
Pozor na množitele! Poznáte je třeba tak, že vám štěně někam dovezou. Nemůžete se podívat na ostatní sourozence a na jejich maminku. Často říkají, že se jedná o poslední štěně z vrhu, proto nemá průkaz původu a nebo že má nestandardní barvu atd.
Zajímá vás něco dalšího? Napište nám nebo zavolejte. Moc rádi vám poradíme.
