Plavání se psem
Plavání je jedním z nejpřirozenějších a zároveň nejefektivnějších pohybů pro psa. Pomáhá budovat kondici, šetří klouby a posiluje svaly – a hlavně je to aktivita, kterou si můžete užít spolu. Protože přiznejme si, kdo z nás se v horkých dnech nezastaví s chlupáčem u vody? Ať už máte doma nadšeného plavce nebo opatrného průzkumníka, hlavní je, že jste u vody spolu. O to jde především.

Proč se psem plavat?
Plavání je skvělý doplněk k běžným procházkám nebo tréninku. Zapojuje celé tělo, přitom je šetrné k pohybovému aparátu. Skvěle se hodí:
- pro psy v rekonvalescenci,
- pro aktivní sportovce,
- i pro ty, kteří si chtějí jen trochu zpevnit tělo a protáhnout nohy jinak než na suchu.
Plavání versus „máchaní packama“
Nepleťme si plavání se smočením. Doplavat pro hračku a zpět je super zábava ale není to trénink. Když mluvíme o plavání, myslíme souvislý pohyb ve vodě – pár minut v kuse, bez přerušení. Na začátku to může být minuta, později několik desítek minut a klidně i víc naplavaných kilometrů. S kvalitní přípravou, motivací a plovací vestou to zvládne i začátečník.

Jak naučit psa plavat
1) Vyberte správné místo
Klidná voda s pozvolným vstupem – rybník, jezero, písčina. Vyhněte se proudům, ostrým břehům nebo hlučným davům. Voda by měla být čistá a bezpečná nejen pro psa, ale i pro vás.

2) Nechte psa rozhodnout
Žádné házení, žádné nucení. Nechte psa vodu očichat, projít se po mělčině, možná si i lehnout. Když bude připraven, ukáže vám to sám. Můžete mu pomoci hračkou, pamlskem nebo přítomností jiného psa, který vodu miluje.
3) Buďte s ním
Vlezte taky do vody. Když vás pes uvidí klidného, bude se cítit bezpečněji. Klidně ho první metry podpořte rukou pod hrudníkem, jen aby pochopil, jak na to. Postupně se naučí spoléhat sám na sebe.

4) Plovací vesty pro psy– parťák pro každého
I když pes vodu miluje a umí plavat, plovací vesta má smysl. Nejen pro začátečníky, ale i pro aktivní plavce.
Pomáhá držet tělo ve správné poloze – psi, kteří jinak máchají packami až k hlavě, se díky vestě zklidní a zlepší styl. Plovací vesta přidává odpor a tím zvyšuje tréninkový efekt, zároveň zvyšuje bezpečí. Pokud se pes unaví, dostane křeč nebo se lekne, snadno ho přidržíte nebo vytáhnete. Praktická rukojeť se hodí i na lodi, paddleboardu nebo na břehu, když potřebujete psa usměrnit.
Vestu vybírejte podle délky zad (ne postroje), ideálně by vesta měla zasahovat do 2/3 zad psa. Pokud máte možnost, přijďte si vestu vyzkoušet – třeba k nám do Løype v Praze nebo na Smržovku.

5) Trénink = zábava, ne drill
Začněte v pohodě. Dvě minuty ve vodě, pak pauza. Pochvala, radost, odpočinek. Sledujte, jak pes dýchá, jestli se drží hladiny, jestli nepanikaří. Krátké a časté lekce jsou účinnější než jedna dlouhá. Postupně navyšujte čas, vzdálenost i tempo.
6) Užijte si to
Nezapomeňte, že cílem není tréninkový plán, ale společně strávený čas. Každý pes je jiný – někdo plave od štěněte, jiný si vodu zamiluje až po čase. Nekteří psi mají rádi pouze mělčinu a brouzdání, a i to je v pořádku. Důležité je, že jste spolu venku, v pohybu a ve vodě/u vody.

💡 Tip navíc
Pokud už máte plavání v malíku a chcete zkusit něco nového, co takhle paddleboard? Pro některé psy je to úplná zenová záležitost – klidná hladina, vítr v kožíšku a společný čas s páníčkem. Mrkněte na náš článek o paddleboardu se psem a zjistěte, jak začít, co s sebou a na co si dát pozor.
Myslete i na péči po koupání
Po každém vodním dobrodružství je potřeba chlupáče pořádně vysušit, třeba Haftěrkou – a to nejen proto, aby vám nepromočil gauč, ale hlavně kvůli prevenci zapařenin a nepříjemných hot spotů. Obzvlášť pozor si dejte na místa s hustou srstí nebo kožními záhyby, kde se vlhkost ráda schovává.
A ještě jedna věc, která se občas stane i těm nejlepším plavcům – při divokém cachtání se může pejsek nechtěně nalokat vody. Někdy to projde bez následků, jindy to ale může způsobit řídkou stolici. V takovém případě může pomoci nasazení Biocharu (aktivního uhlí), který pomáhá zklidnit trávení. Pokud by se ale objevily výraznější obtíže, určitě se obraťte na svého veterináře.
Pokud si nejste jistí, jak začít s plaváním, nebo tápete ve výběru plovací vesty pro vašeho chlupáče, klidně se nám ozvěte – jsme tu pro vás. Ať už budete trénovat první tempa, nebo plout bok po boku jako profíci, přejeme spoustu radostného cachtání, veselých momentů a pohody u vody!

Markét a její borderčí smečku nenajdete na adrese, kterou má v občance. Jejich doma je spíš tréninková hala, kde tráví většinu svého času. Markét se totiž od roku 2018 věnuje obedience – nejdříve [...]