Jarní línání a péče o psa
Oteplení znamená nejen více sluníčka a mnohem hezčí (a bahnitější) procházky. Taky je to období línání a změny pevnosti drápků. Jak na to vyzrát?
Možná máte podle všech těch chlupů pocit, že váš chlupatec líná celý rok. To sice ano, ale na jaře jde do tuhého. Naštěstí se s tím dá (kromě pravidelného luxování) něco dělat a výměnu srsti podpořit. A když už budeme na vlně psího wellness, mrkneme i na drápky.

Co to vlastně línání je?
Trochou teorie nic nezkazíme. Chlup roste zhruba měsíc a pak je nahrazován novým. To je celoroční línání. Na jaře a na podzim je sezónní línání, které je výraznější. S prodlužujícími se dny dává příroda impuls, že je potřeba vyměnit kožich. Teď se teda logicky mění hustá zimní srst za jemnější letní verzi. Nové jemné chlupy začnou růst ve velkém a vytlačí ty původní. Línání by mělo probíhat sice ve velkém, ale plynule, to znamená, že nevznikají žádná holá místa a ostrůvky bez srsti.
Jak výměnu srsti podpořit?
1. Česání 1–2 týdně
Pravidelné česání během tohodle období výměnu srsti výrazně urychlí, protože tak pomáháme odumřelé srsti pryč. Ideální je česat psa 1–2x týdně nebo každý den po troškách. Na co pozor? Nemělo by to bolet. Někteří chlupatci mají tuhle aktivitu rádi a vyloženě si to užívají. Většina ale zdrhá, jen co vezmete hřeben do ruky.

Jak na to? To je dobré vzít spoustu pamlsků, psa si v klidu položit a odměnit ho. Pak odměnit za první jemné čísnutí a takhle dál. Co tah hřebenem, to odměna a postupně češete vždy déle a interval krmení prodlužujete. Ze začátku můžete psa odměnit klidně jen za to, že se na hřeben podívá a postupovat opravdu pomalu. Takhle po troškách budete mít během týdne nejen vyčesaného, ale taky naučeného psa.
2. Koupání ve vaně, aspoň 2x za jaro
S koupáním to u psů není dobré přehánět. Ale v období línání je dobré jednu až dvě mýdlové koupele zařadit. Umytím také odstraníte lupy, které se při línání často objevují. Jestli vám pes opět utíká, jen co vidí sprchu, postupujte dost podobně jako u česání. Nejdřív klidně naučte psa jen skočit do vany, odměňte ho a nemyjte. Příště už zapněte sprchu a odměňujte. Pak namočte jen packy a zase odměna. Brzo se vám povede umýt i namydlit celého psa.

Náš TIP: Na šampony s exotickými vůněmi nás moc neužije. Máme raději přírodní složení šetrné k přírodě i psí srsti, taková je hlavní myšlenka tuhého šampony pro psy Woofwash. Není to ale žádný kompromis mezi ekologií a funkčností, protože dobře pění a dokáže tak srst vašeho parťáka zbavit i velkých nečistot.

3. Přidání olejů do jídla
Výměna srsti je závislá i na kvalitní stravě. Přidáním omega 3 rybích olejů, nebo alespoň lososového tento proces podpoříte. Srst je pevnější, lesklejší a tvoří se méně lupů. Benefit olejů poznáte i na drápech psa. Ty totiž na jaře také dostávají zabrat.

4. Další doplňky na podporu kvalitní srsti
Betaglukany jsou přírodní polysacharidy, které najdete v buněčné membráně sinic, hub, kvasnic, ale třeba také v obilí. Jejich význam je hlavně pro imunitu. Umí podpořit imunitní systém. Proč to uvádíme v souvislosti se srstí a její výměnou?
Doplněním betaglukanů podpoříme mimo jiné i rychlou výměnu srsti a hlavně umíme tím ovlivnit i její kvalitu. Nám se osvědčila nejvíce kůra Luteodermu, ve kterém je deklarovnané množství betaglukanů.
Pevné drápky na jaro
Když už jsme nakousli ty drápky. V zimě chodí psi často po měkkém povrchu – po sněhu nebo bahně – a řada z nás procházky i zkrátila. No a po zimě jsou drápy často přerostlé – schválně na ně mrkněte a případně zkraťte (a pokud pes zase utíká, je to stejné jako u česání i koupání, vše hezky pěkně pomalu a s odměnami). Přerostlé drápy se více lámou a může dojít k nepříjemnému zranění. K tomu jejich pevnost podpoříte přidáváním olejů, věřte, že to chlupatci při dlouhých letních výletech jistě ocení.

Náš TIP: Na snadné zkrácení drápků vyzkoušejte naše škrabadlo Mani-Pedi. Je to ideální řešení, pokud se váš chlupáč schovává pod postel, jakmile vytáhnete zastřihávací kleštičky
Tak hezké jaro všem!
