Péče o psí tlapky
Tlapky našich chlupáčů jsou někdy zatěžovány víc než si dokážeme uvědomit. Přehnaná péče jim škodí, ale kvalitní a správná péče je pro bezbolestný a radostný pohyb více než nutná. Jenže jak na to?
Stříhání drápků – kdy, jak, proč?
Jakmile náš chlupáč začne cvakat drápky po podlaze je čas. Čas vytáhnout kleštičky na drápky. Nebo snad brusku? To je úplně na vás. V dnešní době je mnoho způsobů, jak zkrátit psům drápky, je jen na vás, jaký způsob vám vyhovuje. Hlavně z toho udělejte zábavu!
Dlouhé drápky mohou způsobovat spoustu problémů. Nejčastější problém je zatržení dlouhého drápků, které je velmi bolestivé. Mnohdy již takový stav vyžaduje veterinární péči.
Løype tipy:
- Středem každého drápu vede drápové lůžko. U bílých drápů ho můžeme vidět jako růžový střed. U černých drápků toto lůžko nevidíme. Pokud dráp zastřihneme až do drápového lůžka způsobíme bolest a silné krvácení. Proto je vždy potřeba stříhat pouze několik milimetrů pod koncem lůžka a jen po malých kouscích, abychom předešli zastřižení.
- Každému chlupáčovi při stříhání drápků vyhovuje jiná poloha – někdo rád stojí, jiný rád leží. V případě nejistot vždy požádejte další osobu o pomoc.
- Stříhejte pod úhlem 45° s ostrou částí kleští směřující ke konci drápu.
- Čím častěji budete drápky stříhat, tím příjemnější to pro chlupáče bude. Ustřižená část drápku nebude nikdy tak veliká.
Pokud se drápky hodně třepí, může to být způsobené nedostatkem vápníku a fosforu. Na zlepšení kvality drápků je vhodné do krmení přidávat lososový olej nebo Omega 3 olej, který dodá všechny potřebné živiny a zlepší stav drápků a srsti celkově.
Kvalita polštářků a péče o ně
Poraněné polštářky jsou velmi bolestivé. Mohou způsobovat i kulhání a vyřazení chlupáče ze všech pohybových aktivit. Otevřené rány na poškozených polštářcích jsou vstupní bránou pro infekci a průšvih je na světe.
Je tedy jednodušší tomu předcházet, at už mazáním nebo vhodnou ochranou tlapek před poraněním. Jenže kdy, jak a co zvolit?
Suché a již poraněné polštářky doporučujeme mazat mastí na psí tlapky. Polštářky je vhodné natírat několikrát denně a zamezit urputné lízání namazaných (i suchých) pacek. Je vhodné po namazání tlapky obléct do ponožek, které jsou prodyšné, aby tlapky mohly dýchat a nezapařily se, ale zároveň ochrání před lízáním. Mast na tlapky je vhodné používat i preventivně, aby k popraskání vůbec nedošlo. Mazat doporučujeme v tomhle případě jednou až dvakrát týdně. Tlapky psa musí být tvrdé, jakmile moc změknou, je velké riziko poškození o ostrý sníh nebo kameny. Takže mazat, ale s citem!
Během období soli na chodnících ve městech doporučujeme po každém návratu domů psí tlapky umýt vodou nebo otřít mokrým ručníkem.
Pozor na spálené tlapky v létě
Na rozpálený beton a asfalt jsou psí tlapky velmi náchylné. Asfalt se v létě dokáže rozpálit až na 70 °C. Velký pozor dávejte u štěňátek, která mají jemné polštářky a snadno se spálí. Pokud se pes po rozpálené zemi pohybuje delší dobu, jeho tlapky se spálí a každý další krok pro chlupáče může být velmi bolestivý. Typické pro spálení je tmavší polštářek a viditelné puchýře.
Srst mezi polštářky
Nesmíme zapomenout ani na údržbu chloupků, které jsou mezi polštářky. V létě se na tyto chloupky velmi snadno nachytají různé nečistoty, osiny, bodláky nebo žvýkačky. Osiny dokáží chlupáče dost potrápit. V zimě se na nich naopak velmi často vytváří sněhové koule. Proto tyhle chloupky pravidelně vystřihávejte nůžkami nebo malým strojkem na stříhání srsti.
Botičky? No jasně!
Boty pro psa nejsou v dnešní době nic zvláštního. Existuje velký výběr různých materiálů botiček, takže na každý problém dokážeme napasovat ideální botičku. Jsou nejen výborným pomocníkem při výletech nebo při zranění tlapky.
Věděli jste? Pes je zvyklý celý život chodit “na boso”. Když mu dáte na nohu pevnou botičku, přestane chodit přirozeně a může si tak způsobit přetížení různých svalových partií. Zimní botička pro psa je dostatečně lehká tak, aby psovi nepřekážela v pohybu a on celou dobu cítil povrch, po kterém se pohybuje a mohl chodit naprosto přirozeně.
Zimní botička
Po zimních botičkách sáhněte v případě, že potřebujete ochránit psí tlapky před sněhem. Ať už zmrzlým zledovatělým nebo naopak prašanem.
+ na výběr máme 8 velikostí, napasujeme na každého chlupáče
+ v balení po 4 ks
+ jsou velmi lehké a nepadají ani v hlubokém sněhu
+ neomezují v pohybu, pes se pohybuje přirozené
+ nízká pořizovací cena
– na ostrém nebo tvrdém povrch nemají vysokou životnost
– není na výběr barva
– nejsou voděodolné
– neostříhané a dlouhé drápky je dokáží poničit
Protector Bootie
Protector Bootie jsou skvělým pomocníkem na ostré kameny, posolené chodníky a jiné velké nástrahy.
+ skvělý tvar kopírující tlapku psa
+ pružný suchý zip zajistí dokonalé přilnutí botičky
+ jsou voděoodolné
+ velmi vysoká životnost
– velikost nevhodná pro menší plemena psů
– v hlubokém sněhu díky své vyšší váze padají
– na ledu poměrně dost kloužou
Protector light socks
Více než botičkám se podobají pleteným ponožkám od babičky. Nabízí vynikající jedinečné vlastnosti.
+ pružný suchý zip zajistí dokonalé přilnutí botičky
+ prodyšný materiál, kde packa dýchá
+ vyšší odolnost napříč nižší cenou
– na kluzké podlaze opravdu velmi kloužou
– velikost nevhodná pro menší plemena psů
– neostříhané a dlouhé drápky je dokáží poničit
Pokud si nejste jisti výběrem velikosti nebo typu botiček, nebojte se nám ozvat, poradíme vám.
Onemocnění, která mohou způsobovat zhoršenou kvalitu tlapek
To že váš chlupáč má poškozené tlapky může způsobovat i onemocnění o kterém nemusíte vůbec vědět. Pokud máte podezření, že je s vaším chlupáčem něco v nepořádku, navštivte veterináře. Většinu onemocnění dokáže odhalit na první dobrou.
Hypotyreóza (onemocnění štítné žlázy)
Tohle onemocnění nastává, když chlupáč nevylučuje dostatek hormonů štítné žlázy, což způsobuje zpomalení metabolismu. Nízké hladiny hormonů štítné žlázy ovlivňují všechny orgánové systémy psa. Příznaky se mohou u psů velmi lišit, ale většinou se týkají zpomalení metabolismu, suchá a matná srst nebo velmi tenká kůže, což souvisí i s kvalitou tlapek.
Hyperkeratóza
Je to dědičné onemocnění kůže, zejména polštářků na nohou. Vyskytuje se již ve štěněčím věku a jsou patrné ztvrdlé popraskané polštářky a z toho vyplývající bolestivá kulhající chůze. Zprvu jsou patrné drsnější a sušší okraje polštářků, a zesílení a zrudnutí plochy polštářků. Postupně vznikají na okraji zrohovatělé výrůstky a neelastický tvrdý povrch začne praskat. Do otevřené rány pak vnikají bakterie a vzniká tak bolestivá sekundární bakteriální infekce.
Kvasinková infekce
Nejčastěji se kvasinky vyskytují právě na tlapkách mezi polštářky, ale také v kožních záhybech, v uších, v podpaží nebo tříslech. Chlupáči si postižená místa vykusují, škrábají a celkově vykazují nekomfort. Kvasinky mají rády teplé a vlhké prostředí, ve kterém se přemnoží a v důsledku neustálého olizování a škrábání vznikne infekce. Svědivost pacek bývá nejčastěji způsobena kombinací samotné alergie, sekundárního kvasinkového zánětu kůže a sekundární bakteriální infekcí.
Pokud si nejste s něčím jisti, nebojte se na nás obrátit, moc rádi vám pomůžeme, jak jen budeme moct!