Pes v kanceláři: v čem je dog friendly office přínosná?
Dog friendly office je aktuálně velmi oblíbený benefit, na nějž zaměstnavatelé lákají nové zaměstnance. Možná i vy máte možnost vzít si na pracoviště svého čtyřnohého parťáka, ale je to skutečně taková výhra pro všechny zúčastněné? My v Loype věříme, že rozhodně ano – ale je potřeba brát ohledy na potřeby psa i na své kolegy.
Ačkoliv má dog friendly office svá úskalí a spoustu ALE, nejprve si představme všechna pozitiva, která práce se psem v kanceláři přináší. Tak za prvé, je to pes. Zřejmě jsme si ho pořídili, protože máme psy rádi a přináší nám radost už jen samotný pohled na chlupaté stvoření, které nás svýma zvědavýma očima pozoruje na každém kroku. To také znamená, že ho máme neustále pod kontrolou a můžeme si být jisti, že doma bez nás nestrádá, anebo případně neničí z nudy naše obydlí. Tím ovšem neříkáme, že by nás měl mít chlupáč neustále nablízku, aby neměl separační úzkost, to by se nám v mnohých situacích nevyplatilo, ale určitě nám to přijde vhod, pokud má pes třeba nějakou zdravotní indispozici a měl by brát pravidelně léky nebo se nakrmit.
Pes v práci – více pohybu během dne
Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že nám přítomnost psa v kanceláři ulehčuje plánování společného dne (tj. v korporátštině lepší work-life balance): pokud máme v plánu volný čas po práci trávit společnou aktivitou, můžeme psa s dostatečným předstihem zavodnit a případně i nakrmit, aby mu nedošla v průběhu sportování síla, ale zároveň aby nesportoval s plným břichem, což může vést k závažným zdravotním komplikacím. I když pro daný den žádnou aktivitu naplánovanou nemáme, více pohybu nám to přeci jen přinese, protože potřebujeme přes den psa vyvenčit – a tím i sebe, což je zejména u sedavého zaměstnání neocenitelné. Trochu si odpočineme, provětráme hlavu a možná přijdeme s novými nápady a chutí do práce.
Abychom se vzájemně nerušili
Pes v kanceláři může být skvělé zpestření i pro další kolegy, ale všeho s mírou. A tím se dostáváme k prvnímu z několika ALE. Chlupáč by si neměl vyžadovat pozornost, ani vaši a už vůbec ne ostatních kolegů. Zároveň by pro ně neměl být atrakcí a živým maskotem, měli by respektovat jeho prostor a odpočinek. Klíčová je komunikace: zeptejte se kolegů, zda jim přítomnost vašeho psa nebude vadit, zda někdo z nich nemá alergii na zvířecí chlupy nebo dokonce strach ze psů. Předem si nastavte pravidla, zda smí nebo nesmí psa krmit. Vysvětlete, že pes potřebuje prostor pro odpočinek a není dobré ho při něm vyrušovat hlazením, ačkoliv se může zdát, že má z této pozornosti chlupáč radost. Vy byste na druhou stranu měli myslet na to, aby přítomnost psa nezanechala na vašem pracovišti nějaké následky. O uklízení bobků v okolí pracoviště snad nemusí být řeč, ale doporučujeme na konci dne i otřít stoly a případně vysát, abyste se vyhnuli případné nelibosti kolegů ohledně psích chlupů.
Vzájemný respekt, komunikace a jasná pravidla
Je super, pokud má nějaká pravidla nastavené i samotný zaměstnavatel. Pojem dog friendly by totiž neměl označovat jen to, že má chlupáč povolen vstup, ale že zde budete mít možnost jej adekvátně zajistit. Nabízí-li zaměstnavatel takový benefit, nejspíš nebude mít problém s tím, že si odskočíte psa vyvenčit (ať už v rámci obědové přestávky, nebo i mimo ni), ale raději se o tom ujistěte, abyste předešli případným nedorozuměním. Kromě toho je také dobré, aby zaměstnavatel řekl, kde se v rámci pracoviště psi mohou pohybovat – zda někde nemůže pes způsobit nějakou škodu (i neúmyslně, např. kvůli chlupům) nebo zda mu někde nehrozí nebezpečí. A také se hodí mít stanovené, kolik psů může být v jedné kanceláři. Někteří zaměstnavatelé omezují počet psů na patro nebo na místnost. Pokud by tento benefit chtěl využívat i někdo z vašich kolegů, je nutné se předem domluvit, jestli se psi snesou v rámci jedné místnosti a zda budou mít oba dostatek prostoru. V případě, že je v kanceláři více nadšených pejskařů, je super mít sdílený psí kalendář, kde se hned kolegové dozví, že v úterý přijde Ferda, zatímco ve čtvrtek zase Čiko s Fifinkou.
Welfare psa na prvním místě
Jedním z aspektů je také teplota vzduchu – máte-li pracovní místo někde, kde celý den praží slunce a teploty stoupají i nad 25 °C, nechte chlupáče raději doma, kde si najde své stinné místo. Ještě se trochu vrátíme k dostatku prostoru, to je totiž nesmírně důležitý prvek. Chlupáč musí mít možnost odpočívat, což by taky měl dělat po většinu dne, aby nerušil vás ani okolí, ale aby ani on sám nebyl rušen nikým jiným. Nám se osvědčilo naučit psa na klec. Jak už jsme psali v celé řadě článků, klec nemá být pro psa vězení, ale je to jeho vlastní domeček. A pokud ho správně namotivujete, bude v kleci rád. Jejím primárním účelem totiž není udržet psa uvnitř, ale ostatní mimo klec, aby měl pes klid na odpočinek a mohl se třeba i schovat, když se mu něco nezdá. Super praktické jsou lehké klece typu kennel, ale u nás v kanceláři skvěle fungují naše interiérové klece Hytte.
A kdyby se hafan v průběhu dne nudil? S plnicími hračkami nešlápnete vedle!
Ne každý chlupáč benefit dog friendly offfice ocení
V neposlední řadě také zvažte, zda je přítomnost psa výhodná i pro něj. Pokud máte doma kliďase, který celý den prospí a sotva si všimne, že jste pryč, zvažte, zda ho brát s sebou, abyste mu nenarušili jeho denní režim. Totéž platí i pro psy, kteří jsou velcí nerváci nebo reaktivci. Pobyt v cizím prostředí, s cizími lidmi a cizími podněty by mohl být zbytečně stresující nejen pro psa, ale i pro vás. A co takové štěně? Tam je návštěva kanceláře víceméně přínosná, štěně se může socializovat s dalšími lidmi, prostředím a případně dalšími psy. Zároveň ho máte na očích, avšak musíte ho častěji venčit i krmit a celkově vynaložit více pozornosti, proto se se zaměstnavatelem nebo nadřízeným domluvte, ať neplatíte v práci za flákače. Štěně však nedoporučujeme brát do zaměstnání každý den, mělo by si postupně zvykat být bez vás. Denně s sebou nebereme ani dospělé psy, aby měly doma více klidu na regeneraci po výkonu předchozí den.