Rally obedience – zábava pro dvou i čtyřnohé
Rally obedience, zkráceně RO, je v Čechách poměrně nový sport. Vznikl v roce 1990 v USA a poté se začal šířit i do Evropy. Rally obedience je hlavně o poslušnosti a chůzi u nohy. Je vhodná pro všechna psí plemena, ať už malá nebo velká a uvítá i psí seniory. Pojďte se s námi o rally obedience dozvědět něco nového!
Sport pro všechny
RO je vhodná pro všechny. Účastnit se mohou děti nebo senioři. Jak lidští, tak psí. Starší psi (nad 8 let) mají vlastní kategorii, kde mají různé úlevy. Psi i lidé s hendikepem (nevidomí, neslyšící i s fyzickým handicapem) mohou využívat veškerých kompenzačních pomůcek tak, aby cviky zvládli. Pokud má váš chlupáč potíže s pohybovým aparátem (dysplazie, spondylóza atd..) může být osvobozen od skoků. RO je vhodný sport i pro vozíčkáře, kteří mají umožněno psa vodit na pravé straně a vzdálenosti mezi kužely a miskami mají zvětšené.
O co v rally obedience jde?
Rally obedience je vlastně taková “opičí dráha”. Jdete se psem u nohy a na každém stanovišti vás čeká cvik, který musíte splnit. Když cvik nesplníte, odečtou se vám body, ale jste dále hodnoceni. Celá rally obedience se převážně skládá z chůze u nohy a poslušnosti.
Co vás na rally obedience může potkat?
V Rally obedience vás tolik cviků nezaskočí. Nemusíte řešit aport (hip hip hurá!) a ani dlouhodobé odložení. V RO-Z se můžete setkat s následujícími cviky.
- Slalom, spirála, obcházení misek – pes jde u nohy člověka, a společně obchází různé rušivé elementy
- Obcházení – buď člověk obchází psa (pes sedí nebo leží) nebo pes obchází člověka
- Obraty – pes u nohy člověka dělá obraty o 90°, 270° nebo 360°
- Polohy – sedni, lehni, stůj – člověk stojí před psem nebo pes je v pozici u nohy člověka
- Předsednutí – pes předsedá před člověkova
- Přiřazení – pes se musí z jakékoliv pozice přiřadit člověku k noze, různými způsoby, které jsou dané
- Chůze u nohy – pes musí svého člověka následovat bez vodítka nebo s prověšeným vodítkem u nohy v různých tempech
Jak rally obedience trénovat?
I při rally obedience je kladen důraz a radostný projev psa. Co to znamená? Chlupáče cvičení s námi musí bavit. Musíme ho motivovat, cvičit radostně a používat pozitivní metody ve výcviku. Zkrátka ho brát jako svého rovnocenného parťáka. Jako u všech dalších disciplín, každý pes má jiné tempo, takže se nesrovnávejte s ostatními a cvičení si naopak užívejte a radujte se z vašich vlastních pokroků.
Tím, že se pes při parkuru setká s věcmi, které předem nezná, je fajn ho naučit na nejrůznější podněty. Ač se to možná nezná, jsou psi kteří budou řešit, že stojánek na karty jiný, než máte vy a půjde ho očichat. Nezaskočte se, nic se neděje, svého parťáka podpořte, promluvte na něj a pokračujte v parkuru dál.
Nejlepší je trénovat jednotlivé cviky nezávisle na parkuru. Až si budete jisti, že váš chlupáč zvládá třeba německý obrat nebo přiřazené k noze, spojte to a trénujte víc cviků za sebou bez odměny. Jednotlivé karty si projděte nejdříve doma v klidu bez chlupáče. Nám třeba hodě pomáhá si ke každému cviku napsat, jaké povely chlupáčovi říct, aby celý cvik splnil. Pak si cvik vyzkoušíme bez psa, děláme pohyby tělem, tak jak je dělat doopravdy budeme. Prostě si to celé “nachodíme sami” a až pak přidáme chlupáče. Nebudete ve stresu vy ani on, protože budete vědět, co máte dělat.
Máme jít na zkoušky?
Chodit na zkoušky nebo závody není povinnost, ale musíme uznat, že je to docela fajn. Když už člověk něco trénuje a baví ho to, rád to ukáže ostatním. RO je opravdu milý sport, takže zkoušky nejsou žádný stres. Když si nebudete čímkoliv jisti, můžete se přímo na zkouškách zeptat rozhodčího a on vám poradí. A RO-Z natrénujete skoro i sami! Na zkoušky musíte zažádat o výkonnostní průkaz.
A jak se vůbec zkoušky dělí?
- RO Z (začátečníci) – Parkur se skládá z 15–18 karet určených pro třídu RO Z. Tým může startovat s vodítkem nebo bez vodítka.
- RO 1 – Parkur se skládá z 18–20 karet určených pro třídy RO Z a RO 1. Tým může startovat s vodítkem nebo bez vodítka.
- RO 2 – Parkur se skládá z 20–22 karet určených pro třídy RO Z, RO 1 a RO 2. Tým startuje pouze bez vodítka.
- RO 3 – Parkur se skládá z 22–24 karet určených pro třídy RO Z, RO 1, RO 2 a RO 3. Tým startuje pouze bez vodítka.
- RO V (veteráni) – V této třídě mohou startovat pouze psi starší 8 let. Start v RO V je dobrovolný, ale pokud již pes jednou v této třídě startoval, nesmí startovat v jiné. Parkur se skládá z 12 karet vybraných pro tuto třídu a týmu se neměří čas. Tým může startovat s vodítkem i bez vodítka. Psovod může u každého cvičení zopakovat jednou povel bez ztráty bodů a může psa odměňovat kdykoliv, aniž by přerušil průběh cvičeni.
Co budu na rally obedience potřebovat?
Na RO toho člověk moc nepotřebuje. Neobejdete se ale bez stojánků a karet se cviky. Hodit se vám bude pevný obojek nebo postroj (obojí je schválené na zkoušku, vlastní zkušenost) a vodítko. To doporučujeme tak akorát dlouhé a tenčí, aby v ruce nepřekáželo a dobře se drželo. Na nácvik obíhání nebo slalom či spirály využijete kužel Seemee, splňuje podmínky zkušebního řádu.
Zajímavosti oproti jiným psím sportům
RO je opravdu pro všechny. Pokud váš chlupáč nemá úplně dokonalou koncentraci na vás mezi ostatními psi nebo v jiném prostředí, je úplně ideální vyrazit právě na zkoušky. RO má oproti jiným psím sportům větší toleranci na provedení cviků nebo možnost odměn. Což se prostě někdy hodí.
- Psa můžete vést na vodítku (v RO-Z a RO1), takže se nestane, že vám chlupáč z placu uteče.
- Můžete ho na předem určených místech odměnit – hračkou, pamlskem nebo pohladit. Jediné co, pes nesmí změnit pozici. Za nás je tak odměna pamlsky ideální volba!
- Celou dobu můžete na chlupáče mluvit a chválit ho. Což je hrozně super, protože většinu psů to namotivuje tak, že cvik provádí dál a rádi.
- Při povelech můžeme používat gesta, pohyby nebo se naklánět. Pozor, psa ale během chůze nesmíme úplně navádět (luring), mírná pomoc rukou ale nevadí.
- Pes musí mít obojek nebo postroj. Pokud má obojek, musí být široký, nestahovací a měkký. Zkrátka tak, aby byl chlupáčovi pohodlný. My jsme si oblíbili Roam (a zkoušku jsme s ním úspěšně složili).
- Na zkoušku může mít člověk výcvikovou vestu, ve které může mít hračku i pamlsky. To většinu chlupáčů fakt motivuje, protože ví, že ta odměna přijde.
- Při pozici u nohy je tolerance, takže si chlupáč nemusí sedat nebo lehat úplně rovně. Takže na první zkoušku můžete vyrazit hned a rovné sedání pak dopilovat.
No tak jdem cvičit?