Hlavolamy se psem: 10 nejčastějších otázek a odpovědí
Tohle je náš velký hlavolamový průvodce pro vás – sepsali jsme vše, co víme o psích hlavolamech včetně vašich nejčastějších dotazů. Tak připravit, pozor, jdeme luštit!
Zní to vlastně hrozně banálně – hlavolam pro psa? A to je místo hračky? Místo procházky? A k čemu? Není to zbytečné? Chápeme! Podobné obavy jsou na místě – není to zase nějaká zbytečnost, co nám doma bude zabírat místo?
Ale moudří a zkušení (a ti, co slyšeli třeba náš podcast č. 23 o Režimu psa s Pavlínou Buhunovou) vědí, že pes nemusí každý den ven. Na druhou stranu, program by měl být pestrý. Někdy se můžete jen válet doma a někdy místo procházky můžete procvičit psí mozkové závity – třeba právě hlavolamem. A jak všechny aktivity zkombinovat během týdne se zase dozvíte v tomhle našem článku.
Super na tom je, že si hlavolam můžete vyrobit i teď hned doma z ručníku (návod o pár řádků níže) a vyzkoušet to s chlupatcem rovnou s námi.
1. Proč se psem hlavolam vůbec zkusit?
- Pes si u hlavolamu psychicky odpočine, ale zároveň se unaví. Je to stejné jako křížovka pro nás lidi.
- Díky hlavolamu se chlupatci taky zklidní a zregenerují (super i při klidovém režimu).
- Hlavolamy jsou bezva jako rituál (třeba odchodový, na dobrou noc, na cesty).
- Zpestří vám to program nebo vytrhne trn z paty, když nemůžete (nechce se vám) ven.
- Je to společná činnost, která psa motivuje na vás a pomáhá budovat váš vztah.
2. Jak často a kdy se psem dělat hlavolam?
Řekněme, že třeba jednou týdně místo procházky nebo tréninku si dáte čuchací lekci, to je v pořádku a ideální, ne-li žádoucí. Celkově pak také záleží na délce – kratší cvičení můžete opakovat klidně denně, delší třeba 2x do týdne.
Důležité je, aby byl celý program pestrý, abyste 5x do týdne ve stejnou dobu se psem místo procházky neluštili hlavolamy, to by brzy přestalo bavit jak psa, tak vás. Ideální je kombinovat fyzickou aktivitu s tou psychickou.
3. Jak dlouho má „lekce“ trvat? Kolik pokusů můžeme zkusit?
Ze začátku bude chlupatci stačit opravdu jen pár minut. Postupným tréninkem se dostanete klidně i na 15 minut trvající lekci, ovšem samozřejmě s pauzami. A kolik pokusů? Ty zkoušejte podle toho, jak to vašemu psovi jde. To znamená staré známé pravidlo – končit v nejlepším, aby si pes motivaci odnesl i do příště. Pro někoho je to 8 pokusů, pro někoho 3.
Samozřejmě štěňátkům bude stačit jen pár minut.
4. Jaký je správný postup? Mám si dát na něco pozor?
- Připravte si suché pamlsky, klidné prostředí a psa.
- Hlavolam naplňte, a to klidně před psem, ať cvičí kontrolu a kouká na vás.
- Dejte psovi pokyn, že může začít – třeba „můžeš“ nebo „vezmi“.
- Nechte psa luštit, nezasahujte, nechvalte v průběhu, maximálně sbírejte odendané kameny.
- Ale ani neodcházejte pryč, prostě jen tak buďte poblíž.
- POZOR: Body 4. a 5. jsou moc důležité – budujete tak psovi sebevědomí a motivaci, že to zvládá sám.
- Pochvalte a můžete zkusit další kolo.
5. Jaké pamlsky použít? A musím hlídat jejich množství?
Ideální jsou suché pamlsky (granule, sušené maso,…). Ty mastné zanechají zbytečně fleky jak na hlavolamu, tak na podlaze. Klidně nakombinujte různé druhy a velikosti odměn – psa to mile překvapí.
Na dávku krmení pozor. Pokud je pes přežraný, nebude mít motivaci vás poslouchat. Takže jestli toho chlupatec spořádá hodně při luštění, krmnou dávku o to množství snižte, nebo ji celou rovnou vynechejte. Někdo krmí psa jen pomocí hlavolamu (opět moc hezký rituál).
6. Neztratí pes o jeden a ten samý hlavolam časem zájem?
Nebojte, máme ozkoušeno, že to psy neomrzí, jen jim to jde postupně rychleji. Také je to o vašem přístupu – když budete nadšení do práce vy, pes bude taky. Navíc hlavolam můžete střídat třeba s plnicí hračkou, čuchací dečkou nebo kostí na žvýkání, princip je tu totiž podobný.
7. Pro jaké psy se čuchací práce hodí?
Ideální jsou pro štěňata, psí seniory a nebo psy po úrazu, kteří mají omezený pohyb. Ale samozřejmě to baví všechny bez rozdílu ras, věku, velikosti, původu a barvy chlupů.
8. Proč to psy tak baví?
Čich je pro psa velmi důležitý smysl, vlastně ten nejdůležitější. Díky svému čuchu se dokáže orientovat v prostoru, ale i čase – má přehled kde je který pták, kam asi tak letí, který pes tudy prošel nebo jestli se blíží nebezpečí nebo jenom soused. Mimochodem, psí mozek umožňuje rozlišit a pamatovat si pachy až v koncentraci 100 milionkrát menší než člověk. Třeba když se navoníte parfémem, pes to ucítí klidně i na 100 metrů.
Když tedy psovi „dovolíte“ používat čich i trochu jinak než normálně, bude nadšený a velmi ho to stimuluje. Navíc spojení oblíbeného čuchání a instantní odměny v podobě pamlsku, který si vyčichá, je prostě psí blaho!
9. Co je lepší? Koupené hlavolamy, nebo doma vyrobené?
Obojí má něco do sebe, koupený hlavolam vydrží opravdu věky, ten domácí je zas jednodušší na výrobu. Klidně tyhle dvě varianty můžete střídat. A jak jsme slíbili, máme pro vás návod na oblíbený domácí hlavolam – z ručníku.
- Rozprostřete ručník (ten menší na ruce, ne osušku).
- Nasypte na něj pamlsky a různě je tam poházejte.
- Zamotejte to celé jako roládu.
- Nechte psa luštit. Postupně bude ručník odrolovávat a brát si odměny.
- Většina psů se hned zklidní a ručník nevezme celý rovnou do tlamy a nezačne s ním klepat, aby jídlo dostal ven, to je častá obava, která se nenaplní.
10. Jak se liší čuchací dečky a hlavolamy?
Princip je vlastně úplně stejný, jen je to trochu jiné provedení. Takže je na vás, co si vyberete. Opět můžete využít koupenou variantu nebo si dečku namotat doma. V létě klidně zkuste pamlsky nebo granule rozházet jen tak do trávy.
Tak to je od nás vše. Kdybyste měli jakékoliv další dotazy k hlavolamům, klidně nám napište na info@loype.cz nebo na Facebook nebo Instagram, moc rádi poradíme!