Markery pro lepší komunikaci se psem
Jestli patříte mezi ty, kteří chtějí svůj výcvik psa posunout o level výš, je dobré umět pracovat s klikrem a s vším, kolem něj. Není to totiž jenom o tom “kliknutí”, jak si většina lidí myslí.
Klikr, marker, bridge a další pojmy, to všechno je jakýsi způsob komunikace mezi námi a naším chlupáčem. Nejedná se o žádnou speciální pomůcku, ale o malou krabičku klikr nebo námi mluvené slovo, které ale dokáže s chlupáčem pěkně zatočit. Je totiž jen na nás, jak si jeho význam nastavíme, a není tak divu, že chlupáč od sousedů zná klikr tak trochu jinak, než ten náš.
Co to klikr vlastně je?
Je to krabička, která vydává pořád stejný zvuk. Nic víc nic míň neumí. V dnešní době je na výběr velké množství druhů. Na gumičku, na prst, menší, větší. Princip je ale jednoduchý, zmáčknu tlačítko a klikr udělá zvuk.
Slovní marker – kliknutí bez klikru?
Pokud nechcete používat klikr, nabízí se použití slovního markeru. To je jednoduché slovo nahrazující kliknutí. Může to být třeba “jo”, “yes”, “šik” nebo cokoliv dalšího. Nepleťte si ale slovní marker s odměnou, je to pouze označení správného chování.
Klikr vs. slovní maker, co si mám vybrat?
Jestli tápete nad tím, jaká metoda označení správného chování bude pro vás vhodnější, zamyslete se nad následujícím:
- Je pro mě reálné nosit všude klikr s sebou? Nebudu ho zapomínat?
- Budu slovní marker říkat pokaždé stejnou intonací hlasu?
- Reaguje můj chlupáč na můj hlas radostně nebo je pro něj zajímavější neobvyklý zvuk?
Odpovědi na tyhle otázky vám dokáží lépe pomoci v rozhodování. My rádi používáme klikr. Je přesnější a pro psa lépe pochopitelný, avšak při složitějších cvicích, kdy člověk potřebuje obě dvě volné ruce, se více hodí slovní marker.
Jak klikr funguje?
Zvuk klikru spojujeme psovi s odměnou. Označíme mu tím, že chování, které udělal bylo správné a žádoucí. Nenahrazuje odměnu, odměna nejčastěji ve formě pamlsku následuje po kliknutí.
Nabízí se tak otázka, zda chlupáče nemůžeme rovnou za správné chování odměňovat. Teoreticky můžeme, ale má to podstatné nevýhody. Chlupáč totiž neví, že to udělal dobře a může nabízet další chování. Nebo nás práskne pohyb našich rukou, když si saháme do kapsy pro pamlsky. A taky nedokážeme být tak přesní.
Klik = odměna, ale ne vždy!
Občas se stane, že klikneme, když nemáme, co s tím? Pokud se to neděje často, jednoduše to vyignorujeme a budeme dělat, že se nic nestalo. Pokud by se nám “uklikávání” stávalo často, doporučujeme maličko upravit kritéria, aby se nám to nestávalo.
Pokud s klikrem pracujete ji delší dobu, můžete zkusit variabilní odměňování. Dvakrát kliknutí odměníte, jednou ne, dvakrát ano. Nebo pro zvýšení kritérií u chlupáče můžete odměňovat po kliknutí pouze ty lepší výkony. Ale pozor, ať v tom chlupáčovi neuděláte spíš větší zmatek.
Využití markeru v praxi
Není to bohužel tak jednoduché, jak se to doteď zdálo. Marker má totiž významů víc a je jenom na nás, jaký si pro naše “kliknutí” zvolíme.
1) Terminant bridge
Nejčastější způsob použití markeru. Označuje chlupáčovi, že chování, které udělal bylo správné, bude následovat odměna a chování, které doteď dělal již dělat nemusí.
Příklad: Učíme chlupáče položit přední tlapky na target. Jakmile klikneme, znamená to pro něj, že může packy z targetu dát dolů.
2) Keep going bride
Tenhle marker psovi říká, že to co dělá, dělá správně, ale má v chování pokračovat. Až budete chlupáče učit složitější cviky, jako dlouhodobé odložení nebo chůzi u nohy, bude se vám takový marker hodit. Tady je ideální zvolit nějaké slovo, které je pro chlupáče pochvala. Možná už takové slovo používáte, ale vůbec si to neuvědomujete. O učení méně.
Příklad: Chlupáč nám jde na povel “k noze” u nohy, a své chování provádí skvěle, a tak jej pochválíte “šikovný” a pokračujte v chůzi dál.
Příště se vrhneme na méně známé markery, tak nám klidně napište, jaké používáte vy a jestli máte nějaké tipy.