Nosework – práce psa nosem!
Nosework je jedna z člověko–psích disciplín, kterou můžeme dělat se svým psím parťákem pro radost, nebo v ní skládat zkoušky. U noseworku jako v jedné z málo disciplín nejde o poslušnost, ale o přirozený dar našeho čtyřnožce – čich.
Něco málo o psím čichu!
Čich je jeden z nejvyvinutějších psích smyslů. Čich některých psů je tak přesný, že dokáže zachytit i pach látky zředěné v koncentraci jedna ku miliónu. Psi mají navíc tzv. vomeronazální orgán (tzv. Jacobsonův orgán) – tím pes vyhodnocuje pachové vzorky dodávané z ústní dutiny (třeba, když venku olizuje místo, kde se předtím pohybovala fena). Psi díky svému čichu dokáží najít vzorky staré i několik dní. Není proto divu, že jsou psi paťáci policie nebo armády a pomáhají vyhledávat ztracené osoby či zadržené drogy.
Co jste možná o psím čumáku nevěděli?
- Přes čumák se pes ochlazuje, proto je teplota psího čumáku dobrým ukazatelem zdraví. Teplý, suchý či popraskaný čumák nenaznačuje nic dobrého.
- Aby pes dokázal vyhodnotit pach, musí nejdříve přejít do roztoku – proto mají naši chlupáči stále mokrý čumák.
- Pes se dokáže zároveň nadechovat a vydechovat a to hlavně kvůli lepší cirkulaci vzduchu a vnímání pachů.
- Krátkonosá plemena (mops, buldoček ..) mají horší čich než psi s delším čumákem.
- Psi, samci, mají lépe vyvinutý čich než feny.
A teď zpátky k noseworku – o co tam vlastně jde?
Nosework je doslova práce nosem. A vlastně o to tam i jde. Pes vyhledává specifické pachy v různém prostředí. Jedná se poměrně o moderní kynologickou disciplínu, která je založená na práci psa a psovoda (tedy týmu). Je to vlastně podobné, jako když policejní pes vyhledává výbušniny – jen legálně a pro každého.
Jako v jednom z mála kynologických sportů se nesoupeří s ostatními týmy. Vyhledávání není na krásu, na čas ani na body – dostanete pouze hodnocení zda našel nebo nenašel.
Kdo hledá, ten najde, ale co se vlastně hledá?
Podle zkušebního řádu klubu Nosework CZ jsou standardními vzorky skořice (kusová) a pomerančová kůra (sušená i čerstvá). Jde tedy o suroviny u nás běžně dostupné a levné, nenáročné na skladování a manipulaci.
Nosework pro každého
Je to sport, který jde dělat s každým psem v jakémkoliv věku. Nemusíme myslet na to, zda má naše štěňátko už vyvinuté všechny klouby v pořádku nebo zda to není příliš náročné pro našeho psího seniora. Je jedno, jestli jste zkušený psovod či nikoliv, zda se svým psem stopujete, sportujete nebo vám naopak jakýkoliv předchozí trénink chybí. Trénovat můžete doma, na zahradě i na procházkách. Nepotřebujete žádné speciální zázemí nebo vybavení. Pro začátek budou stačit pachové vzorky a dobrá nálada.
- Vychází z přirozených vlastností psa.
- Je to zábava pro vás i chlupáče.
- Dokáže zvýšit koncentraci psa.
- Mentálně dokáže zabavit i ty nejnáročnější.
- Pes se naučí pracovat samostatně, takže těm bázlivějším dodá i sebevědomí.
- Nepotřebujete žádné speciální vybavení.
- Vhodné i pro chlupáče v rekonvalescenci.
Zkoušky z noseworku
Zkušební řád klubu Nosework CZ rozlišuje 4 směry:
- NW-N (nature) – přírodní prostředí (např. les, louka, pole)
- NW-U (urban) – lidské prostředí (vybavené místnosti, stodoly, skládky a skladiště, staré továrny, parkoviště a auta samotná, zříceniny, náměstí, atd.)
- NW-W (water) – vyhledávání ve vodě
- NW-D (discrimination) – rozlišování v řadách předmětů a osob
V každém směru je základní nepovinná zkouška (NW-z) a následně 3 stupně obtížnosti (NW1, NW2, NW3). V jednotlivých stupních se zvyšuje obtížnost úkrytů, zvětšuje se prostor i počet vzorků a také rušivek (napachované předměty, hračky, jídlo). Na zkoušce si můžeme vybrat, zda pes bude čuchat skořici nebo pomeranč.
Jak vůbec s noseworkem doma začít?
Nebudeme lhát, nejlepší je vyrazit někam na seminář a základy si poslechnout přímo v praxi pod zkušeným trenérem. Když to ale nejde, pojďte se s námi podívat na naše praktické video s trenérkou Pavlou Kamrádovou, jak na to!
Našich pár tipů!
- Na vzorky nesmíme sahat rukou, ale pouze pinzetou.
- Vzorek nesmíme kontaminovat s jiným výrazným pachem – lidským.
- Nedávám povel, když pes nečichá. Na začátku pes nečichá.
- 3–5 vteřin výdrž je ideální výdrž pro pokračování.
- Vždy rozlišovat ze tří a více předmětů, když mám pouze dva, pes může losovat.
- Pokud pes hledá očima, musíme mu ostatní skleničky zamaskovat.
- Pozor na zbytkový pach vzorků.
Pokud vás nosework nadchnul, budeme jen rádi. Klidně nám napište, jak vám to jde a těšíme se, na viděnou třeba někde na zkouškách.