Co pořídit pro štěně? Pár tipů pro základní výbavu
Pořídit si nového člena rodiny patří k těm nejradostnějším událostem. Než si domu přivezeme malou kuličku, musíme si pořídit pár základních věcí do první výbavy. A jaké že to jsou?
Jak pořízení štěňátka může vypadat?
Štěňátko se k nám dostane nejčastěji ve dvou případech. Buďto adoptujeme nějakou opuštěnou dušičku z útulku či záchranné stanice (zde se cena za psa pohybuje okolo 1000–4000 kč) nebo si jej zakoupíme z chovatelské stanice (cena se liší od plemene, nejčastěji se pohybuje v řádu desetitisíc). Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv možnost, je nutné zařídit prvotní výbavu, která se však může lišit podle toho, odkud budete štěně pořizovat. Bez čeho se neobejdete, na co máte ještě dost času a co se naopak pro štěně vůbec nehodí? Pojďme se na to podívat. Prvotní investice do koupě psa a jeho vybavení může být ze začátku dost vysoké. Doporučujeme ale kupovat kvalitnější výrobky (ať už hračky, postroj nebo klec), které štěně hned nezničí a můžete je poté ještě prodat dál.

Pořízení psa z útulku
Útulků je na celém území velké množství. Pejsci musí projít karanténou a poté jsou nabídnuti k adopci. Někteří pejsci zůstávají v útulku dlouho, někteří se tam ani neohřejí, to jsou právě většinou štěňátka. Pokud chceme zachránit psího opuštěnce, možná se budeme muset smířit se starším pejskem.
Až si budete pejska z útulku vyzvedávat, je dobré si s sebou vzít své vlastní vodítko a obojek, které pejskovi rovnou dáte. U staršího psa je dobré si zjistit, co nejvíce informací, které by útulek mohl vědět. Například, zda je pes zvyklý na klec nebo zda netrpí separační úzkostí.
Štěně z chovatelské stanice
Pokud chcete štěňátko nějakého určitého plemene, není nic lepšího, než sáhnout po ověřené chovatelské stanici. S chovatelem se seznámíte ještě před odběrem pejska, a tak vám může velké množství informací předat právě on.
V den odběru kromě štěňátka dostanete ještě jeho rodokmen (i když ten může být doposlán později) a mezinárodní očkovací průkaz. Většina zodpovědných a starostlivých chovatelů dává svým odchovům tzn. startovací balíček – zde můžete dostat u nejnutnější výbavu do prvních týdnů, například granule, na které je štěně zvyklé, obojek, vodítko, hračku nebo pamlsky.

Granule pro štěňata
Krmivo je základ, ale jaké zvolit, když výběr na trhu je tak obrovský? První týdny neměňte krmivo od chovatele, ať to pro vaše štěňátko není moc změn naráz. V dnešní době máte několik možností, čím a jak krmit. Přes syrovou stravu BARF po granule různých úrovní. Důležité je, aby krmení sedlo a pes měl po něm hezké “vyvíteco”. Pokud jsi v tomhle ohledu nejste jisti, poraďte se se svým veterinářem nebo chovatelem.

My jsme si oblíbili granule Kaniko, které jsou vyrobeny na míru štěňatům a zároveň i psům ve velké fyzické zátěži, protože chlupáči mají v obou těchto případech podobné potřeby: vyšší míru bílkovin, ale zároveň i tuků, jejiž optimální poměr je pro psy důležitý zejména s ohledem na růst svalové hmoty.
Tabulka dávkování krmiva pro štěňata

Jak často krmit štěně?
Celou krmnou dávku v závislosti na odhadované hmotnosti psa v dospělosti rozdělte do několika denních dávek:
První 2-4 měsíce: 4-5x denně, většinu denní dávky je vhodné dávat "z ruky" během budování vzájemného vztahu.
5.-6. měsíc: četnost krmení můžeme ubrat na +- 3x denně, z naší zkušenosti krmíme ráno a večer a třetí část rozdělíme během dne na výcvik a společný čas
6. měsíc+: dle potřeby a vlastního režimu, pravidelná krmná dávka 1x nebo 2x denně, granule zkrmené během výcviku vždy odečíst z celkové krmné dávky. Tento stav zachováváme až do dospělosti psa.
Pamlsky pro štěňata
Abyste malému chlupáčovi přidali extra dávku motivace, můžete mu při různých hrách nebo v počátcích výcviku přilepšit pomocí štěněcích pamlsků. Zpočátku je vhodné volit menší kousky (samozřejmě v závislosti na velikosti plemene) s měkčí strukturou. Kousání sice štěňatům pomáhá, když jim cca v 3.-8. měsíci rostou zoubky, ale mohou mít bolavé dásně, takže se příliš nehodí tvrdší kusy. Ideální je třeba zmenšená verze našich oblíbených Dogshmallows, protože mají měkký střed a malý průměr. Pokud dáváte pamlsků vetší množství, nezapomeňte upravit celkovou krmnou dávku, abyste neměli doma malého otesánka.
Vhodné hračky pro štěňátka
Hraček za život psa spotřebujete opravdu hodně. Buď se zničí, anebo je ztratíte. My máme hračky rozdělené – na ty, se kterými si pes hraje sám a na ty, které jsou pouze na hru s námi.
Se kterými si hraje sám – to jsou plnicí hračky, které mu plníme, aby se zabavil. Případně gumové odolnější, které si může sám kousat a u toho se uklidinit, třeba po tréninku nebo návratu z vycházky. Pro tento účel se nám osvědčily hračky Tux, Toppl, Qwizl nebo Hurley.
Se kterými si hraje pouze s námi – to jsou buďto hračky na házení třeba do vody, přetahovací hračky pro posílení vzájemného vztahu nebo jako určitá forma výcviku, tedy ty, které má štěně za odměnu, když společně cvičíme. Odměny střídáme, a tak někdy dostane pamlsky, ale jindy odměníme hračkou. A taková hračka za odměnu pro psa musí být něco.

Zábava jako určitá forma výcviku
Malé štěňátko není možné drilovat a cvičit dlouhou dobu v kuse. Zkuste nejprve princip škola hrou, respektive výcvik hrou. Hodit se vám k tomu bude pamlskovník na pamlsky a třeba kulatá činka pro štěňata Pupeek, která se kutálí, takže u štěněte podpoří lovecký pud, ale zároveň už se setká s činkou jako výcvikovou pomůckou. Jak vůbec začít cvičit a jak na shaping, najdete v našem článku.

Obojek, vodítko a postroj - základní výbava pro štěně
Alfa a omega ve vybavení pro každé štěně. Nejenže možná budete chtít ladit, ale také se každý hodí na něco jiného. Zpočátku využijete štěněčí obojek Tumble, ovšem u středních a velkých plemen z něj nejspíš brzy vyroste, takže už můžete pořídit dospělou verzi, ideálně v nějaké nastavitelné variantě, aby vám ještě chvíli vydržel. My máme rádi na běžný život obojek Roam, který je nejen nastavitelný, ale také je krásně vypolstrovaný. Naštěstí obojek nepatří mezi vysoké investice.
Vodítkem je na výběr velká spousta, tady záleží převážně na vašich preferencích. Někomu vyhovuje tlustší delší, někomu užší kratší a někdo má radši kulaté přepínací. Na trhu je i spousta odpružených vodítek nebo Flexi vytahovacích vodítek. Žádné z těchto pro štěně nedoporučujeme, dost možná by se naučil nežádoucí zlozvyk jako tahání na vodítku. Pro malá plemena už zpočátku raději volte varianty s nižší hmotností, například Trekking rope leash nebo Move leash.
Postroj je tak trošku oříšek. Nedoporučujeme (my ani fyzioterapeuti) pořizovat postroje norského typu nebo tenké “provázkové”. Radši zainvestujte do dvou až třech kvalitních postrojích, které psovi nezpůsobí žádné růstové vady. Aby štěněti postroj chvíli vydržel, než z něj nadobro vyroste, je vhodné zvolit takové, které jsou nastavitelné okolo krku i hrudníku, takže s maličkým ještě nějakou chvíli porostou - například postroj Ramble nebo Rock.
Kolem 9.-12. měsíců už je možné pořídit první “dospělácký” postroj, protože pak už psi moc nerostou, ale spíše mohutní. Postroj Line 5.0 je ideální volbou schválenou fyzioterapeuty, ovšem je nastavitelný pouze okolo hrudníku, takže nepadne každému psovi. Váháte, jestli pořídit obojek, postroj či obojí? Jaký je mezi tím rozdíl jsme pro vás sepsali v článku.
Možných variant je spousta, ovšem tohle je naše osvědčená kombinace do začátku, která je sázkou na jistotu pro každé štěně:
Klec pro štěně = klidné místečko a pelíšek
Klec je trochu kontroverzní téma. Rozhodně nejsme zastánci žádného zavírání psa do klece z důvodu trestu, ale dobře naučená klec je velkým pomocníkem pro majitele i psa samotného. On jí vnímá jako své bezpečné místečko, kde dostává hračky a může si v ní v klidu zdřímnout. Důležitá je volba typu klece – pes se o ní nesmí zranit, nesmí se nikde zaseknou zoubky a hlavně jí nesmí ničit, protože by se také mohl zranit. Co říkáte na naši interiérovou klec Hytte, která splňuje všechny bezpečnostní prvky a navíc skvěle vypadá v interiéru?
Cestování autem se psem
Pokud neplánujete mít psa pouze na zahradě a čeká vás cestování autem, je potřeba to brát zodpovědně. Nejen, že se pes při autonehodě může zranit, ale také může ošklivě zranit vás nebo další cestující. Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb. §52 v bodě 5 říká, že při při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.
Není tedy dáno, jak přesně psa máte převážet (mluvíme o ČR,v zahraničí mohou být jiné podmínky), ale je k zamyšlení, pro jakou variantu se rozhodnete, protože vám to může zachránit život. Za nás je jasná bezpečnostní klec s Crash Testy. Alternativou jsou rovněž speciální postroje do auta, které připnete místo bezpečnostního pásu.

Neděste se počáteční investice, ta radost, kterou vám nový člen do rodiny přinese je mnohonásobně vyšší. Budeme rádi, když se s námi o všechno podělíte, ať u na sociálních sítích nebo osobně na prodejně.

Péťa je psí máma jak se patří. Její život se točí okolo tříhlavé smečky, s níž se věnuje především tréninkům agility, což je pro ně opravdu srdeční záležitost. Společně si užívají dynamiku, [...]