Pořízení štěněte – základní výbava
Pořídit si nového člena rodiny patří k těm nejradostnějším událostem. Než si domu přivezeme malou kuličku, musíme si pořídit pár základních věcí do první výbavy. A jaké že to jsou?
Jak pořízení štěňátka může vypadat?
Štěňátko se k nám dostane nejčastěji ve dvou případech. Buďto adoptujeme nějakou opuštěnou dušičku z útulku či záchranné stanice (zde se cena za psa pohybuje okolo 1000–4000 kč) nebo si jej zakoupíme z chovatelské stanice (cena se liší od plemene, nejčastěji se pohybuje v řádu desetitisíc). Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv možnost, je nutné zařídit prvotní výbavu. Ovšem může se lišit!
Pořízení psa z útulku
Útulků je na celém území velké množství. Pejsci musí projít karanténou a poté jsou nabídnuti k adopci. Někteří pejsci zůstávají v útulku dlouho, někteří se tam ani neohřejí, to jsou právě většinou štěňátka. Pokud chceme zachránit psího opuštěnce, možná se budeme muset smířit se starším pejskem.
Až si budete pejska z útulku vyzvedávat, je dobré si s sebou vzít své vlastní vodítko a obojek, které pejskovi rovnou dáte. U staršího psa je dobré si zjistit, co nejvíce informací, které by útulek mohl vědět. Například, zda je pes zvyklý na klec nebo trpí separační úzkostí.
Pořízení štěňátka z chovatelské stanice
Pokud chcete štěňátko nějakého určitého plemene, není nic lepšího, než sáhnout po ověřené chovatelské stanici zabývající se chovem daného plemene. S chovatelem se většinou seznámíte ještě před odběrem pejska, a tak vám může velké množství informací předat právě on.
V den odběru kromě štěňátka dostanete ještě jeho rodokmen (ten může být doposlán majiteli později) a mezinárodní očkovací průkaz. Většina zodpovědných a starostlivých chovatelů dává svým odchovům tzn. startovací balíček – zde můžete dostat u nejnutnější výbavu do prvních týdnů. Kromě obojku, vodítka nebo hračky to může být třeba předplatné nějakého psího časopisu.
Pořízení jakého vybavení mě čeká?
Prvotní investice do koupě psa a jeho vybavení může být ze začátku dost vysoké. Doporučujeme ale kupovat kvalitnější výrobky (ať už hračky, postroj nebo klec), které štěně hned nezničí a můžete je poté ještě prodat dál.
Obojek, vodítko a postroj
Alfa a omega ve vybavení pro každé štěně. Z prvního štěňátkovského obojku vám štěně vyroste rychle, takže těch za život koupíte spoustu. Nejen, že budete chtít ladit, ale také se každý hodí na něco jiného. My máme rádi na běžný život obojek Roam, nejen, že je nastavitelný, ale také je krásně polstrován. Naštěstí obojek nepatří mezi vysoké investice.
Vodítkem je na výběr velká spousta, tady záleží převážně na vašich preferencích. Někomu vyhovuje tlustší delší, někomu užší kratší a někdo má radši kulaté přepínací. Na trhu je i spousta odpružených vodítek nebo Flexi vytahovacích vodítek. Žádné z těchto pro štěně nedoporučujeme, dost možná by se naučil nežádoucí zlozvyk jako tahání na vodítku.
Postroj je tak trošku oříšek. Nedoporučujeme (my ani fyzioterapeuti) pořizovat postroje norského typu nebo tenké “provázkové”. Radši zainvestujte do dvou až třech kvalitních postrojích, které psovi nezpůsobí žádné růstové vady. Kolem 8–9 měsíců už je možné pořídit první “dospělácký” postroj, protože pak už psi moc nerostou, pouze mohutní. Postroj Line 5.0 nebo Ramble jsou ideální volbou schválené fyzioterapeuty. Jaký je rozdíl mezi obojkem a postrojem jsme pro vás sepsali tady.
Hračky a zase hračky
Hraček za život psa spotřebujete opravdu hodně. Buď je zničí nebo je ztratíte. My máme hračky rozdělené – na ty, se kterými si pes hraje sám a na ty, které jsou pouze na hru s námi.
Se kterými si hraje sám – to jsou plnicí hračky, které mu plníme, aby se zabavil nebo gumové odolnější, které si může sám kousat. Třeba Tux, Toppl, Qwizl nebo Hurley.
Se kterými si hraje pouze s námi – to jsou buďto hračky na házení třeba do vody nebo jako určitá forma výcviku. Třeba odolný frisbee disk Jawz nebo plavací odolná hračka Bumi či Snorkl. Ale hlavně hračky, které má za odměnu, když společně cvičíme. Odměny střídáme, a tak někdy dostane pamlsky, ale jindy odměníme hračkou. A taková hračka musí být top top. My (ale hlavně naši psi) milují všechny chlupaté příšery od West Paw.
Klec – jako klidné místečko a pelíšek
Klec je trochu kontroverzní téma. Rozhodně nejsme zastánci žádného zavírání psa do klece z důvodu trestu, ale dobře naučená klec je velkým pomocníkem pro majitele i psa samotného. On jí vnímá jako své místečko, kde dostává hračky a může si v ní v klidu zdřímnout. Důležitá je volba typu klece – pes se o ní nesmí zranit, nesmí se nikde zaseknou zoubky a hlavně jí nesmí zničit, což je pro většinu psů hračka. Co říkáte na naši interiérovou klec Hytte, která splňuje všechny bezpečnostní prvky a skvěle vypadá v interiéru?
Zábava jako určitá forma výcviku
Malé štěňátko není možné drilovat a cvičit několik minut v kuse. Zkuste výcvik spíše formou hry. Hodit se vám k tomu bude pamlskovník na pamlsky, klikr a třeba lehký Target Hamtal, se kterým můžete vymyslet spoustu cviků. Jak vůbec začít cvičit a jak na shaping, najdete v našem článku.
Kvalitní krmivo
Krmivo je základ, ale jaké zvolit, když výběr na trhu je tak obrovský? První týdny neměňte krmivo od chovatele, ať to pro vaše štěňátko není moc změn naráz. V dnešní době máte několik možností, čím a jak krmit. Přes syrovou stravu BARF po granule různých úrovní. Důležité je, aby krmení sedlo a pes měl po něm hezké “vyvíteco”. Pokud jsi v tomhle ohledu nejste jisti, poraďte se se svým veterinářem nebo chovatelem.
Cestování autem
Pokud neplánujete mít psa pouze na zahradě a čeká vás cestování autem, je potřeba to brát zodpovědně. Nejen, že se pes při autonehodě může zranit, ale také může ošklivě zranit vás nebo další cestující. Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb. §52 v bodě 5 říká, že při při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.
Není tedy dáno, jak přesně psa máte převážet (mluvíme o ČR,v zahraničí mohou být jiné podmínky), ale je k zamyšlení, pro jakou variantu se rozhodnete, protože vám to může zachránit život. Za nás je jasná bezpečnostní klec s Crash Testy.
Neděste se počáteční investice, ta radost, kterou vám nový člen do rodiny přinese je mnohonásobně vyšší. Budeme rádi, když se s námi o všechno podělíte, ať u na sociálních sítích nebo osobně na prodejně.