Používat postroj nebo obojek?
Je lepší obojek nebo postroj? Kdy použít to či ono? Otázky, na které nelze jednoznačně odpovědět. Pojďme se proto podívat na výhody a nevýhody a rovnou kouknem i na to, jak chlupáče klidné oblékání naučit.
Obojek
Obojek má pes na krku. O kvalitním a lehkém obojku ani neví. Navíc je na něm lépe ovladatelný. Přeci jen, když si ho na vodítku přitáhnete k sobě, nemůže víceméně nic. Z tohoto důvodu vodíme pejska na obojku v místě, kde potřebujeme, abychom ho měli pod kontrolou. Ve městě nebo v místě, kde je velký ruch a není dobré, aby si tam pes dělal co chce.
Obojek má také jednu nevýhodu. A to právě to, že je kolem krku. Když vodítkem za obojek škubneme, dostane pěknou ránu do krku. Co se stane? To si asi dokážete představit.
Proč by měl pes nosit obojek?
- Lepší ovladatelnost – tady není o čem. Do města a rušného prostředí vždycky volíme obojek.
- Umístění známky s telefonním číslem – kdokoliv chytí cizího psa a není pejskař, bude hledat telefonní číslo na obojku.
- Na zkoušky s postrojem nemůžete – některé kynologické sporty se provozují na obojku nebo bez něj. Ne na postroji.
- Snadné nandavání – i když to nikomu nepřejeme, ale chlupáčovi budete těžko oblékat postroj na venčení, když bude mít zlomenou hrudní končetinu.
- Můžete jej sladit s vodítkem – tohle asi nepotřebuje komentář.
Jak by měl správný obojek vypadat?
- Dostatečně vypodložený.
- Kvalitní materiál, který jde umývat nebo prát.
- Lehký.
- Tak akorát široký úměrně k vašemu chlupáčovi. Úzký obojek bude řezat. Kulaté lanové obojky taky.
- Přezky by neměly ležet přímo na psovi tak, aby jej tlačily.
- Obojek by NEMĚL být stahovací ani škrtící ani ostnatý.
- Vhodný je třeba Cruise, Roam, Safe i Rock či Rock adjustable.
Nadám psovi obojek a on sám umí chodit na prověšeném vodítku? To asi né.
Krk je anatomicky dost komplikovaná část těla. Uprostřed má pes páteř s míchou, kolem páteře svaly a mezi svaly vedou velké tepny, žíly a nervy. Navíc krkem prochází trávicí (hltan, jícen) a dýchací (hrtan, průdušnice) trubice. To je zjednodušený popis pro představu, co udělá psovi “škubnutí” obojkem. Nárazem do krku psa nejen přidusíme, ale navíc mu můžeme dlouhodobě ublížit.
Psa musíme na obojek naučit. Myšlenka, že se pes tahání odnaučí, protože mu to je nepříjemné je mylná. Pes tahá, protože se chce někam dostat (za jiným psem, do parku, očuchat strom atd.) a na člověku je naučit ho ovládat se.
Postroj
Postroj používáme, když nám je jedno, že pes tahá. Pro psa to je pohodlnější. Nemusí se soustředit na délku vodítka. Postroj dáváme vždy, když to jen jde. Pes má ale pro jistotu i obojek, kdybychom si ho potřebovali vzít k sobě a přidržet si ho opravdu na blízko.
Bohužel ale neplatí, že když si vezmete jakýkoliv postroj, bude se váš pes cítit jako v bavlnce. Dokonce většina běžně dostupných postrojů bychom považovali spíše za módní výstřelky, než za praktické pomocníky na výlety a procházky.
Co řešit u kvalitního postroje?
- Tvar krční části – jedno z nejdůležitějších, postroj musí mít krk ve tvaru V. Kulatý postroj psa škrtí.
- Žádné kovové kroužky na spodní straně postroje – když pes zatáhne, kovový kroužek se mu zatlačí do krku, nic příjemného.
- Materiál – nesmí se do něj zapichovat žádné chlupy, musí být hladký, ale zároveň ho tam nesmí být moc, pak psa může omezovat v pohybu.
- Nesmí zasahovat do lopatek – norské postroje a jim podobné jsou špatně. Lopatky psa musí zůstat vždycky volné.
- Volné dýchací cesty – pozor, to že ale pes v postroji chrčí ještě neznamená, že mu nesedí!
- V jednoduchosti je krása – ideální je, když postroj nemá zbytečně moc přezek. Takový Line 5.0 je ideální pro všechny dospělé psy.
Jak chlupáče naučit na postroj?
Často se setkáváme s tím, že pes nemá rád postroj. Dokonce se stává, že když ho bereme do ruky, pes se jde schovat a vůbec k nám nechce. Přitom procházky jako takové miluje. Tomuto stavu lze předejít, případně když už takového psa máte, můžeme ho na postroj přinejmenším zvyknout.
Podmínkou k tomu je kvalitní postroj a pamlsky, které má chlupáč rád.
- Vezmeme postroj, pamlsky a nejprve psa prokrmujeme pamlsky, když se přiblíží k postroji.
- Potom budeme odměňovat i nepatrné prostrčení čumáku kouskem postroje.
- Když se tohle daří, odměníme až po protažení celé hlavy.
- V těchto fázích postroj na psa rozhodně nenasazujeme.
- Když po několika opakování na psovi vidíme, že mu nandavání nevadí, odmění až úplné nandání a zapnutí postroje.
Někdy to může trvat. Ale uvidíte, že to za to stojí.
Stejným způsobem trénujeme i svlékání postroje. Po svléknutí psa odměníme. Psi si velmi rychle spojí, že při oblékání i svlékání postroje přichází odměna. A tím začnou postroj milovat. Nebo přinejmenším tolerovat.
Jaký postroj zvolit?
- Line 5.0 – pro dospělého jedince, protože nejde nastavit velikost kolem krku. Je příjemný i štěňátku, ale museli bychom často měnit velikosti.
- Line Grip – je stejný jako Line 5.0, jen má ucho a přidržení navíc. A fakt ho oceníte.
- Ramble – vhodný pro širokoprsý psy, třeba plemena bull a jejich křížence. Díky nastavování kolem krku se hodí i pro štěňátka.
- Rock – vhodný spíše pro úzkoprsé psy, ohaře, borderky a další. Díky nastavování kolem krku se hodí i pro štěňátka.
Jestli si nevíte rady jaký postroj zvolit, doporučujeme tady náš článek.
A kdybyste s výběrem chtěli poradit, klidně nám napište na mail info@loype.cz nebo do zpráv na Facebooku nebo Instagramu, rádi poradíme!