Přetahování a házení se psem: Jaká jsou pravidla hry?
Hra se psem má svoje pravidla. Že je to nuda? Naopak! Díky správně nastavené hře budujete motivaci a využijete ji i ve výcviku.
Když se pes při hře až moc rozdovádí, nevnímá, útočí na hračku nebo ji nechce pustit. Jakmile ho ale naučíte, že hra = zábava = vy, bude vědět, co ho čeká, zklidní se a posílí to váš vztah. Taky z toho máte další aktivitu, jak psa zabavit nebo odměnit.
3 základní pravidla pro hru se psem
1) RADOST
Koukejte se pořádně radovat, však je to hra, no ne? Pes to na vás hned pozná, jestli do hry jdete s úsměvem. Hra by měla vycházet od vás a v průběhu se nebojte nahlas juchat, povzbuzovat a radost ukázat.
2) BEZPEČNOST
Zásadní bod. Pes je ve hře ponořený a plný adrenalinu. Je tedy na vás dávat bacha, kam házíte nebo jakou sílu při přetahování používáte. Taky si hlídejte celkový čas hry, pes moc neumí přestat sám od sebe, končete v nejlepším.
3) ÚSPĚCH
Zajistěte, aby byl pes úspěšný, ponese si tak velkou dávku motivace do příště. Nechte ho ten provaz vyhrát a míček hoďte tak, aby ho v pohodě dohnal. Sledovat psí radost je super věc!
Královna všech her – přetahovaná
Na přetahování nedáme dopustit a baví i psy. Při hře jste se psem v kontaktu a navzájem na sebe musíte reagovat, to zvyšuje motivaci. Navíc potřebujete akorát hračku a klidně jen obývák (pozor na parkety!) a nemusíte ani ven. Jak na to?
- Vytáhněte hračku a nechte psa se zakousnout.
- Když se mu nechce, zamávejte před ním hračkou a začněte utíkat, hračku u toho držte při zemi, aby se k ní pes mohl dostat.
- V 99 % případů se pes vydá za vámi a bude se chtít do hračky zakousnout.
- Jakmile se to stane, chvilku se přetahujte a pak nechte psa vyhrát (úspěch, aha!).
- Pouštění hračky na povel je moc důležitý. Takže při dalším pokusu chtějte po psovi, aby hračku pustil. Když to nejde, vezměte do druhé ruky pamlsek, dejte mu odměnu přímo před čumák a věřte, že pustí hned. Postupně přidávejte slovní povel. Tohle vše pak kombinujte dohromady, utíkejte, přetahujte se, pouštějte a prostě si to užívejte.
POZOR – Přetahovat bychom se měli pouze v přímé linii psa, maximálně trochu do strany nebo mírně nahoru a dolů. Nekruťte s hraškou na všechny strany, a to kvůli zdraví páteře.
Házení je v pohodě! Nebo…?
Házení je super na procvičení výbušnosti. A většinu psů moc baví. Zároveň ale nepodporuje váš vztah tolik jako přetahování, takže my ho využíváme opravdu jen v rámci tréninku kondice a sprintů. Pokud to jde, hrajeme si organizovaně a přetahujeme se.
- Povrch – ten by měl být rovný, neklouzavý, bez děr a kořenů (ovšem asfalt taky není ideální). Než začnete házet, projděte si terén, jestli se tam neskrývá něco, co by váš pes v rychlosti mohl přehlídnout.
- Čím neházet – rozhodně ne klackem ani tenisákem! Hozený špičatý klacek, který se může z jedné strany zapíchnout do země a z druhé do natěšeného psa, je opravdu špatná kombinace. Tenisák má zase povrch, který obrušuje zuby a taky se odráží moc vysoko, takže pes pak dopadá na zem z příliš velké výšky.
- Čím teda házet – super jsou třeba hračky od West Paw, odráží se tak akorát, jsou prakticky nerozkousatelné jdou dát do myčky (hurááá!).
- Hlídejte si čas – půlhodinové sprintování za míčkem není úplně ideální. Pes navíc neumí přestat, takže si hlídejte celkový čas, počet hodů a pauzy.
- Všeho s mírou – taky není potřeba házet příliš daleko, vysoko nebo do strany s tím, že psa „nachytáte“. I to je potřeba mít na paměti.
Můj pes má radši jídlo, mám si s ním vůbec hrát?
No jasně! Že je váš pes spíš žrout než hračkofil, není nic neobvyklého ani špatného. Jestli ale hru chcete zapojit do vašich aktivit, motivace na hračku jde natrénovat. Máme na to 5 tipů.
- Nenechávejte psovi doma hračky jen tak k dispozici. Mějte je schované. Bude to pro něj potom příjemné překvapení, když hračku vytáhnete a zahájíte hru.
- Doporučujeme mít 2 stejné hračky a při přetahování psa naučit jednu chytit, pak pustit a zakousnout se do druhé, kterou budete mít v druhé ruce.
- Pomůže, když zjistíte, jestli má váš pes radši gumové hračky, pískací nebo látkové.
- Opravdu končete v nejlepším. To pro někoho znamená po pár minutách, pro někoho po pár pokusech, ale to nevadí. Pes si pak svou natěšenost odnese do příště a když uvidí hračku za pár dní, je šance, že bude skákat radostí.
- K těmto krokům postupně napojujte i pravidla pro přetahování a házení a uvidíte, že si pes chuť na hračky zvýší. A když ne? Není potřeba to lámat přes koleno, mějte svého psa rádi takového, jaký je a využijte toho, co ho baví víc.
Tolik pravidel, co? Ale nebojte, všechna jsou tak nějak přirozená a intuitivní a za chvíli si je vy i pes zapamatujete. Tak hezkou hru přejeme!