Vše o zkoušce RO-Z – co vás čeká a nemine?
Rally obedience, zkráceně RO, je poměrně nový psí sport, který je vhodný pro všechny chlupáče. Malé, velké, rychlé, pomalé, mladé, starší, prostě RO je vhodné pro kohokoliv. Jak si tento sport představit? Rally obedience je vlastně taková “opičí dráha”. Jdete se psem u nohy a na každém stanovišti vás čeká cvik, který musíte splnit.
Pokud se o tomto sportu chcete dozvědět více, mrkněte na náš obecný článek o Rally obedience.
Dnes se podíváme rovnou na konkrétní zkoušku RO-Z. Jedná se o první Rally obedience zkoušku, kterou musíte absolvovat. Co je potřeba natrénovat, kde se nejčastěji chybuje a na co si dát opravdu pozor? To vám právě teď sepíšeme.
Je potřeba něco zařídit, než vyrazíme na první zkoušku?
Samozřejmě je potřeba mít psa a natrénované potřebné cviky dle karet. Ale abyste mohli zkoušku absolvovat, je nutné mít výkonnostní knížku. O tu je potřeba si s dostatečným předstihem zažádat. Vystavení VK je vyřizováno do 30 pracovních dnů po odeslání žádosti, tak na to myslete, ať svoje první zkoušky nepropásnete.
Jaký je rozdíl mezi závodem, zkouškou a dvojzkouškou?
Výsledky oficiálních soutěží (závody i zkoušky) Rally obedience jsou vždy zapisovány do výkonnostní knížky. Na závodech se navíc určuje pořadí. A pokud se jedná o dvojzkoušky, znamená to, že v jeden den absolvujete v rámci jedné třídy dva parkury. Do VK se zapisují oba výsledky. Jen pozor, v jeden den není možné startovat ve dvou různých třídách, i kdyby se vám první parkur povedl na výborně.
Co chlupáč musí umět, aby mohl vyrazit na zkoušky v Rally obedience obecně?
Jelikož je celé RO o spolupráci psa a psovoda, je potřeba na to myslet. Ideální je, když se chlupáč dokáže bez problémů pohybovat vedle psovoda na prověšeném vodítku nebo na volno. Nemusí mít dokonalou chůzi u nohy, jakou známe například z Obedience. Ale i v RO máme nějaké pravidla, jak má pohyb psa vedle psovoda vypadat. Nespornou výhodou je, že psa můžete neustále povzbuzovat, motivovat a chválit, což vám při chůzi taky hodně pomůže.
Dále je potřeba, aby chlupáč uměl polohy sedni a lehni, případně stůj. Ať už vedle psovoda nebo před psovodem. Určitě se vám bude hodit nejen obíhání okolo psovoda, ale i předsednutí. Zdá se vám toho hodně? Nezoufejte! Vždycky můžete chlupáče navést rukou a pomoci slovně i posunkem, takže je to o dost jednodušší.
Co konkrétně obsahuje RO-Z?
Parkur se skládá z 15–18 karet určených pro třídu RO-Z. Jaké cviky se tam mohou objevit, jsme si popsali výše. V této třídě může tým startovat s vodítkem nebo bez. Pokud je pes na vodítku, myslete na to, že vodítko se nesmí napínat a psovod ho nesmí upustit. Ovšem vůbec nevadí, pokud si budete vodítko přehazovat z ruky do ruky dle potřeby.
Naše doporučení: Pokud startujete se psem na vodítku, doporučujeme vodítko o délce max. 180 cm. Delší vodítko by vám mohlo překážet, motat se pod nohy apod. :)
Kde se dělají nejčastější chyby v této zkoušce?
Tady jsme se zeptali přímo rozhodčí Kristýny Másilkové a dozvěděli jsme se, že nejvíce se chybuje v tom, že psovod dělá cvik na špatném místě, např. až za překonáním linie karty.
Také se často setkává s tím, že psovod nevyužívá možnosti psa chválit, podporovat a odměňovat během zkoušky, případně se stává, že psa odmění předčasně (tedy v době, kdy cvik ještě nebyl dokončen).
Jak je to s odměnou?
Výhodou Rally obedience je, že během zkoušky mohu mít u sebe pamlsky a chlupáče odměnit. Nově se od 1. 9. 2024 upravil řád a je možné ve všech třídách psa odměnit pamlskem nebo pohlazením u jakéhokoliv statického cviku, kdy se na jeho konci nachází psovod vedle psa.
Je parkur vždy stejný? Nebo je pořadí karet vždy odlišné?
V tom je kouzlo RO, každý dokáže z karet sestavit naprosto odlišný parkur. Takže ty jsou pokaždé odlišné. My jen víme, jaké karty mohou být v dané třídě použity, ale jak bude finální parkur vypadat, to už záleží na rozhodčím.
Jaké vybavení se mi hodí pro trénink doma? Jsou potřeba nějaké speciální pomůcky?
K tréninku RO budete potřebovat karty pro konkrétní třídu, stojánky na karty. Dále se vám budou hodit kuželky, misky a poklopy na ně. Samozřejmě pro nácvik hezké chůze vedle psovoda a poloh můžete v tréninku využít různé targety, ale to už je o ladění detailů.
Co si mám vzít na zkoušku s sebou?
Nezapomeňte si chlupáče a dobrou náladu. Pak už jen očkovací průkaz, výkonnostní knížka. Pejskovi nezapomeňte dát obojek nebo postroj a vodítko. Vám se bude hodit třeba výcviková vesta, která je na zkoušce povolena a hromada pamlsků za odměnu. A jdeme na to!
Jak dlouho taková zkouška vůbec trvá – je to na celý den? Nebo jen na chvilku?
To samozřejmě vždy záleží na pořadateli. Jsou akce, kde je za 2 hodiny hotovo a jinde se jedná o celodenní akci. Takže vždy záleží, jakou kapacitu zkoušky/závody mají a zda se jedná o dvojzkoušky apod.
Co když se nám zkouška nepovede, můžeme pak na další pokus?
Pokud se vám zkouška nepovede, neklesejte na mysli. Závodit můžete klidně každý den, takže zkoušku můžete i několikrát opakovat. Pokud jdete na dvojzkoušky a nepovede se vám první parkur, i tak nastupujete na druhý.
Pokud byste měli nějaké dotazy k RO-Z nebo Rally obedience obecně, ozvěte se nám Rádi vám poradíme. A jestli se chystáte na zkoušky, tak držíme pěsti i všechny tlapky.