Zkuste novou disciplínu! Jak začít s dogfrisbee?
Dogfrisbee je psí sport, který baví psy i lidi po celém světě! Můžete ho dělat vrcholově, ale i jen tak pro zábavu. Poradíme vám, jak začít!
Jelikož je Løype pro všechny aktivní pejskaře, dogfrisbee nám tu nesmí chybět. Sami jsme ho zatím zkoušeli jen párkrát, ale musíme říct, že je to boží sport! A protože víme, že nevíme všechno, tak jsme si i na dogfrisbee (stejně jako na další aktivity) přizvali ambasadorku, tentokrát Radku Vrublovskou, která se pyšní 3. místem z Mistrovství Evropy v dogfrisbee v kategorii the Quadruped.
Co je to dogfrisbee?
Něco málo jsme vám psali už v reportu z jedné z našich první besed. Ale ono neuškodí si to zopakovat, viďte. Dogfrisbee je opravdový psí sport, ve kterém najdeme systém ligových soutěží, Mistrovství světa i Evropy. Dělí se na kategorii Freestyle a Distance (ta má ještě 4 disciplíny – TimeTrial, DogDartbee, the Quadruped, Super MiniDistance). Vy ale můžete začít úplně obecně, prostě se jen naučit házet a psa chytat disk a disciplínu klidně vyberete až později.
Dogfrisbee spoustu psů baví, protože se prostě můžou vrhat za hozeným diskem, předvádět se, plnit pokyny, ale většinou hlavně proto, že to dělají se svým dvounohým parťákem.
Lidi dogfrisbee většinou baví, protože to baví psa, je to sport, ale nemusíte u toho (tolik) běhat a můžete v něm být i kreativní. Jo a ještě se hodí pro psy, se kterými se chcete hýbat, být aktivní, sportovat, ale třeba se jim nelíbí být v tahu a dělat například canicross.
Disk až na druhém místě
Dogfrisbee je totiž nejen o disku. Jako většina kynologických disciplín je především o práci se psem. Takže do vašeho výkonu se určo promítne i vztah, který s chlupatcem máte. Nesmíme taky zapomenout, že je to sport. Takže je potřeba psovi budovat fyzičku třeba běháním na volno, dbát na regeneraci i protahování (klouby při skocích dostávají zabrat) a doplňky a správnou výživu. A to vše, i když se mu budete věnovat třeba jen jednou týdně rekreačně. Prostě je fajn to mít na paměti.
Dalším důležitým bodem je vaše házení. V dogfrisbee jde především o přesnost, ne o to psa nachytat, kam že mu ten disk zrovna hodíte, to by se klidně mohl i zranit. Takže velká část bude i na vás a vašem házecím tréninku.
Kdy začít?
Ideální čas pro zahájení intenzivního tréninku jakékoliv psí aktivity je 12 měsíců. Ovšem neberte nás za slovo, ten jeden rok je takový orientační. Velcí psi se třeba vyvíjejí ještě déle, takže klidně počkejte. Důležité také je vše zkoušet postupně. Takže můžete začít klidně už od štěňátka, psa seznamovat s diskem (třeba v podobě hračky), učit ho úchop, posílat disk po zemi, přetahovat se a tak dále a postupně zkuste házet krátké a nízké hody. No a kolem toho jednoho roku můžete pomalu začít zkoušet obtížnější figury, jako jsou třeba nízké overy (přeskoky). Nejdůležitější ale je řídit se aktuální fyzickou kondicí vašeho psa.
Jak začít? Aneb rychlonávod
Ideální je jít na trénink, ale tyhle první věci můžete v klidu zkusit i doma a oba se s diskem hezky pěkně seznámit. Tady máte od Radky takový rychlonávod. Ale nebojte, máme pro vás další články, seminář i videa!
1) Výběr disku
- Pro začátek je ideální mít aspoň dva stejné disky. Stejné proto, aby pes žádný z nich neupřednostňoval a byl ochotný ten první pustit a běžet pro druhý.
- Pokud už víte, že má pes zájem o hračky, můžete zkusit klasický, nejpoužívanější závodní disk Hero Xtra. S tímto diskem se výborně hází, ale nedoporučujeme ho na přetahování, protože tím by brzy ztratil svůj tvar a přestal dobře létat.
- Jestli máte šíleného kousače se silným stiskem nebo chcete disk, který vydrží i přetahování, sáhněte po odolném disku – například Jawz.
- Někteří psi jsou citlivější a ze začátku jim může být tvrdý disk v tlamě nepříjemný. Pro tyto psy je ideální variantou některý z měkkých odolných disků, například Jawz Superflex.
2) Jak naučit psa na disk
- Základ je, aby měl pes zájem o hračky. Pokud zájem o hračky a hru s vámi má, můžete mu ukázat frisbee. Na začátku je nejdůležitější, aby byly disky pro psa „něco extra“ a nezevšedněly mu, takže by každá hra měla trvat jen chviličku. Vždy bychom měli skončit v době, kdy má pes o disk největší zájem, a potom disky schovat a nenechávat mu je volně k dispozici.
- A jak taková hra vlastně probíhá? Záleží na konkrétním pejskovi. Můžeme se s ním o disky přetahovat, tahat je po zemi a povzbuzovat ho, aby je chytil, posílat (kutálet) je po zemi a následně utíkat směrem od něj, čímž nacvičujeme i aportování nebo můžeme trénovat třeba pouštění tak, že když pes drží jeden disk, vy vytáhnete druhý (stejný) disk a zase s ním různě pohybujete tak, aby měl pes zájem o ten disk, který právě držíte.
- Při dogfrisbee nejsou potřeba pamlsky – jako odměna by měl vždy sloužit právě disk.
- Také je dobré naučit pejska oběhnout vás na povel, to se hodí potom při házení, protože když vás pes oběhne a rovnou běží pro disk, má mnohem lepší rozhled a může sledovat disk po celou dobu letu.
- Když pejsek zvládá tyhle základy, můžete mu postupně začít disky podávat za běhu v úrovni jeho tlamy a následně začít házet krátké hody (nejprve jen několik centimetrů dlouhé) směrem od psa a postupně je prodlužovat.
3) Jak správně házet
- Házení je ve frisbee extrémně důležité a to nejen, když chcete jezdit na závody. Pokud chcete, aby pes začal chytat disky ze vzduchu, je hlavně v začátcích potřeba mu házet opravdu hezké a rovné hody, které je schopný dohnat a pro které nebude muset krkolomně skákat.
- Ideální je zajít si na trénink nebo seminář, kde vám ukážou základní hody, které můžete potom procvičovat s někým ve dvojici klidně i doma na zahradě nebo v parku.
- Existuje obrovské množství různých hodů, které můžete využít ve freestyle, ale úplný základ je klasický backhand. Ten se využívá ve všech distančních disciplínách a je to zároveň první hod, který se většina hráčů učí (plánujem pro vás i video návod).
Tohle vše se procvičujte párkrát týdně, postupně a pozitivně. Během pár týdnů nebo měsíců tak vychytáte základy. Ovšem nebojte se to zopakovat, i když už váš pes něco umí.
Ještě více uslyšíte v podcastu!
O úvodu do dogfrisbee pro vás máme i podcast právě s Radkou. Dozvíte se její příběh i další super tipy ohledně dogfrisbee!
Kde tohle všechno seženu?
- Disky si u nás vyberete zde.
- Můžete zkusit i kloubní výživu.
- Udělat si radost oblečením.
A tady pro vás máme pár videí, jak na to!
Video má 3 díly, tak se nezapomeňte podívat ne všechny!
Už brzo pro vás chystáme semináře nebo videa o dogfrisbee a taky spoustu dalších sportů a aktivit!