Jak naučit psa aportovat?
Aport je jeden ze základních cviků disciplíny obedience neboli poslušnosti. Ale můžete ho trénovat i jen tak a nemusíte mít ani soutěžní ambice. Jak na to? Zmáknete to levou zadní.
Společné cvičení se psem je zábava, utužuje váš vztah a pes se naučí koncentrovat (aspoň na chvilku teda). O cvičení jsme už něco málo napsali, takže kdo si chce nebo potřebuje osvěžit základy, mrkněte na tyhle naše 3 články.
- Proč a jak cvičit se psem = základní principy cvičení a pravidlo 3P (pozitivně, pomalu, přestat v nejlepším).
- Jak na shaping a luring = aneb 2 základní metody, jak naučit trik, znáte je?
- Jak na nose touch = jeden ze základních triků, který využijete klidně denně.
Zároveň je nám jasné, že ne vše se dá popsat v článku (i když se fakt fakt snažíme) a některé úseky, třeba právě aportu, je lepší vidět. A tak pro vás s naší ambasadorkou a spoluzakaldatelkou obedience klubu ČR Kristýnou Másilkovou připravujeme video návod.
Vaše taktika
Než se ambiciózně pustíme do prvního kroku, aspoň jeden od vás z týmu (takže vy) by měl mít na paměti, jak celý cvik vypadá, abyste věděli, kam to celé směřuje. Říká se tomu vizualizace cviku. Předem prostě budete vědět, kam až to chcete dotáhnout, to se hodí, ne?
Aport je uchopení předmětu, ideálně speciální tréninkové činky za její středovou tyč do zubů psa a bez přežvykování, ideálně bez zvukových projevů. Cvik pak pokračuje třeba hozením činky a jejím přenesením nebo splnění dalších úkolů (například skok přes překážku) s činkou v tlamě. To už je ale vyšší dívčí (teda psí), dneska budeme budovat pevné základy na takové to domácí cvičení.
Jak a jak často trénovat?
Můžete trénovat klidně každý den pár minut a nezapomínejte končit v nejlepším, aby si pes odnesl motivaci a radost do dalšího cvičení. Chcete vědět víc? Tady si zase pomůžeme naším vlastním článkem, tentokrát číslo 1 – Proč (a jak) cvičit triky. Jo a jestli vás někoho zajímá přímo obediencem poslechněte si náš podcast číslo 13 s Kristýnou Másilkovou.
Jak teda na ten aport?
- Připravte si psa, pamlsky, aportovací činku a trpělivost.
- Ještě se hodí klikr, pokud s ním pracujete, případně pes naučený na slovní pochvalu, aby věděl, že za tím slovem bude následovat odměna. Například slovo „super“.
- Zavolejte k sobě psa, že jdete cvičit.
1. Seznámení psa s činkou
„Ahoj, já jsem činka, ty seš pes?“ Haha. Seznámením máme na mysli tohle: Jakmile máte pozornost psa jistou a pes ví, že se jde cvičit, vezměte činku do ruky. Ukažte ji psovi a významně ji před něj položte. Prostě tak, aby si jí všiml a začal tušit, že se teď bude všechno točit okolo tý nový věci na zemi.
Další fáze je odměňovat jakýkoliv kontakt psa s činkou. Pes se na ni podívá, klik (případně slovní pochvala), odměna. Čuchne k ní? Klik, odměna. Hrábne do ní packou, klik, odměna. Tohle na několik kol zopakujte, zajásejte a můžete ukončit cvičení.
2. Vedeme psa ke konkrétnímu chování aneb činka patří do tlamy
Pes už činku zná a ví, že když se k ní přiblíží, dostane odměnu. Teď mu ale musíme vysvětlit, že si s ní nebude dělat tak úplně, co chce. Takže po něm budeme chtít, aby se k čince přiblížil tlamou. Jak? Klikněte nebo pochvalte pouze když se k ní opravdu přiblíží tlamou, na jiné pokusy nijak nereagujte, případně můžete jen milým tónem říct „nene“ a trvat dál na svém.
Celé si to usnadníte, když budete po psovi rovnou chtít, aby se dostal pouze ke středové tyčce a nebral činku za bočnice, což je jeden z častých problémů při nácviku aportu.
Tohle bude trvat déle než první krok – někomu pár pokusů, někomu pár týdnů, buďte trpěliví a neustále pozitivní.
3. Aport v tlamě? Rychle, rychle!
Teď budeme odměňovat pouze, když bude mít pes aport v tlamě. Tady je rychlost zásadní! Spousta psů činku ze začátku třeba jen rychle zvedne a pustí, případně ji pustí, jakmile vidí, že je chcete odměnit (i když si myslíte, že na sobě nic nedáváte znát, pes to pozná). Takže sotva pes uchopí a zvedne činku, klikněte a odměňte ho. Pokud už mu to jde a chápe, že jeho hlavním úkolem je činku vzít a držet, můžete dobu, kdy má pes aport v tlamě, prodlužovat, klidně zlehka, jen po vteřinách.
Zádrhel – pes nic nechce vzít do tlamy
Některým psům (třeba loveckým) jde tohle skoro samo. Takže u nich pak už jen trénujete, aby cvik pochopili, pustili na povel a prodlužujete čas držení činky. Někomu to ale drhne a pes činku do tlamy nevezme. Nebojte, je to úplně normální a nemusíte se na psa zlobit. Jak na to?
- Prostě trvejte na svém a opravdu chtějte po psovi přiblížit se tlamou ke středové tyčce a pak klikněte (na tohle je kliker super, protože je fakt rychlý, rychlejší, než slovní pochvala).
- Smiřte se s tím, že krok 2 vám bude trvat o něco déle.
- Na psa se za žádných okolností nezlobte.
Jakou činku vybrat?
Činky na obedience pro vás máme 3 druhy. Liší se materiálem bočnic (eko materiál na bázi plastu, pěna a dřevo). Ale jedno mají společné – středová tyčka je z odolného dubového dřeva, no prostě k zakousnutí.
- Light – extra lehoučká činka, ideální na domácí trénink nebo ven do bahna, protože ji pak omyjete. Velmi odolná, super pro začátečníky.
- Pěnová – měkká a tichá činka, opět skvělá na trénování doma (ale dá to i venku) a ideální pro začátečníky a malé psy.
- Dřevěná – velmi odolná činka, hodí se na tréninky i zkoušky nebo soutěže. Doporučujeme spíš pokročilejším.
Mimochodem činka Light, která se zdá jako plastová, je ve skutečnosti materiál PLA, který se vyrábí z rostlinného škrobu, je kompostovatelný a plně rozložitelný.
A co velikost? Tu vybírejte hlavně podle délky středové tyče – pes by tam měl mít prostor pro zakousnutí a neměly by mu vadit bočnice u očí, zároveň by neměla být moc dlouhá, aby se nenakláněla ke straně, když ji pes nevezme přesně uprostřed. Orientačně to lze vzít i takhle:
- Small je pro psy cca do 10 kg
- Medium do 20 kg
- Pro větší psy se hodí Large
- ALE – u spousty psů je dobré trénovat s více velikostmi
Tak aportu zdar! Budeme rádi, když s námi vaše pokusy nasdílíte na sociálních sítích a označíte nás @loype_cz. A když si nebudete vědět rady, klidně napište!