3 tipy, jak zabavit chlupáče na procházce
Znáte to – někdy jen procházka nestačí. Váš chlupáč má energie na rozdávání a vymýšlení hloupostí mu kouká z očí. Pojďte se s námi podívat na 3 jednoduché tipy, jak svého psího parťáka (a sebe) na procházce trochu zaměstnat. A tím pádem si i zlepšit společný vztah!
Určitě si stojíme za tím, že je důležité nechat chlupáčovi čas jen pro sebe. I když psi mají rádi režim a jasně nastavená pravidla, je pro většina psů opravdu velkou odměnou, když si mohou jen tak v lese jít a čuchat si kde chtějí. Tohle ale bez nějaké výchovy nepůjde! Když už jsme se dostali k té výchově, pojďme se na to podívat trochu hlouběji.

Proč chlupáči věnovat naši pozornost i během procházky?
- Získávání chlupáčovo pozornosti nám pomůže i v budoucnu, třeba když budeme řešit spolehlivé přivolání. Tímhle si tak nějak navykne, že my jsme stále s ním.
- Pes od nás očekává odměnu, protože je to většinou hodně odměn za málo práce, což psy baví. Takže se bude podvědomě držet blízko nás (a našich pamlskovníků).
- Většina psů tohle nebere jako práci, ale jako hru. A to je baví, protože to pro ně není žádné nudné chození u nohy, jako na cvičáku.
- Po celém dni v práci nám to pomůže se odreagovat. Zahodit telefon, nemít hlavu v oblacích a věnovat se chlupáčovi, který se na s námi strávený čas, tak těšil.
- A ten pocit, že je náš chlupáč spokojený. Ten je k nezaplacení.
Je toho spoustu, co se dá s chlupáčem během procházky vymyslet. My vám ukážeme naše 3 nejoblíbenější aktivity, které zabaví i ty nejnáročnější chlupáče.
1. Obíhání stromů
Tohle je taková klasika. Stromy jsou naštěstí v každém parku nebo lesíků, takže se takové krátké cvičení dá poměrně snadno zvládnout. Obíhání kolem stromů nám pomůže i v nácviku na psí sporty – třeba agility, IGP, obedience a klidně i dogdancing.
- Slalom mezi dvěma stromy – různě můžeme měnit směr, psa si vždy převzít na jinou ruku ..
- Obíhání jednoho stromu zleva, zprava – tady budeme hodně trénovat slovní povely, protože pro každou stranu máme jiný povel
- Vysílání na daleké obíhání – tohle cvičení nám pomůže chlupáče naučit pracovat trochu samostatně, protože strom, který má oběhnout je dál od nás
- Obíhání mezi stromy s rušivými prvky na zemi – ať už to jsou poházené hračky nebo pamlsky
- Skoky na kmeny, kořeny – cokoliv, co nebude pro chlupáče nebezpečné!
- A mnoho dalšího, fantazii se meze nekladou
Obíhání čehokoliv většinu psů fakt baví, protože je to hodně akční. Tohle cvičení je super na začátek procházky, dokud má chlupáč ještě elán. A navíc ho to taky trochu probere. Velikou výhodou je, že trénovat můžeme skoro kdekoliv a nepotřebujeme k tomu nikoho dalšího, takže trénovat můžete i sami.

2. Hra na schovku
Schovávat se svému chlupáčovi během procházky je taková klasika. Musíme si ale uvědomit spoustu věcí – jsou psi, kterým úplně tenhle typ hry nevyhovuje. Zkrátka proto, že jsou na svého páníčka tak vázáni a je pro ně nekomfortní, když se jim najednou v lese ztratí. Takže tady je trochu potřeba nastavit pravidla!
- Určitě je lepší, když jdete ve dvou. Jeden se bude schovávat a druhý bude psa vysílat. Takže pokud pes nebude vědět, kde jeden páníček je, obrátí se na toho druhého.
- Chlupáč ale nemusí hledat jenom vás, může hledat třeba jeho oblíbenou hračku.
- Důležité je si nastavit, jak má pes označit, že vás našel. Pokud nebudete mít nastavený určitý projev a jednou bude chlupáč štěkat, podruhé ne a potřetí na vás skákat, může se z toho stát docela slušný nežádoucí zlozvyk. Takže bacha na to!
- Pokud zjistíte že vás tyhle hry baví, můžete si zjistit něco víc o kynologických sportech jako je záchranařina (na tu máme několik super podcastů s Vaškem Vančurou) nebo nosework (kde pes nosem vyhledává vzorky, podcast č. 45 s Pavlou Kamrádovou, doporučujeme).
- A na vyhledávání je skvělý to, že můžete začít pracovat nejen na samotném vyhledávání, ale označování nálezu. Takže o zábavu postaráno na několik týdnů, to nám věřte!

3. Stranové povely – pravá, levá, pravá
Tohle nepatří mezi povely, které jsou rychle naučené, sice potřebují trochu plánový trénink, ale za to se vám můžou jednou neskutečně hodit. Je to jednoduché – když psa nenaučíte zatáčet na slovní povel, půjde tam, kam chce on, a ne kam chcete vy. O tom, že bez toho canicross nebo jiné tažné disciplíny nejdou, se ani nemusíme zmiňovat.
- Dá se trénovat už od štěňátka.
- Budeme k tomu potřebovat krátký postroj, nácvik na obojku úplně nedoporučujeme.
- Můžete používat jakékoliv povely chcete. Známé “pravá” a “levá” úplně nedoporučujeme, psům se hodně plete koncovka “vá”, která je u obou povelů stejná. Musheři používají “ho” a “dží”. Nám se třeba osvědčilo “prapra” a “lele”.
- Stranové povely využijete nejen u canicrossu, ale i agilit. A o procházkách v běžném životě ani nemluvě.
- Chlupáče to spíš unaví psychicky než fyzicky, takže mu po tréninku dejte volno, ať se proběhne a odpočine si.

Jestli máte nějaký jiný tip, jak svého chlupáče na procházce zabavíte, klidně nám napište nebo nás označte na instagramu.

Péťa je psí máma jak se patří. Její život se točí okolo tříhlavé smečky, s níž se věnuje především tréninkům agility, což je pro ně opravdu srdeční záležitost. Společně si užívají dynamiku, [...]