Vodítko není ostuda aneb proč používat stopovačku
Chlupáč nepřiběhne na první zavolání? To se stává. Zvláště, pokud s tréninkem začínáte. Ideálním pomocníkem k dokonalému přivolání je právě stopovací vodítko. A tak naším hlavním úkolem je naučit svého chlupáče přijít na první zavolání a pokud to ještě není stoprocentní, mít psa pod kontrolou jinak.
Stopovačka je dlouhé a pevné vodítko. Mít psa pod kontrolou je základ. Každý zodpovědný pejskař nechce, aby jeho parťák vyvedl nějakou nepravost. Ale jak na to?
Jak na skvělé přivolání?
Znáte pravidlo, že když chlupáč udělá nějakou chybu, třeba místo na přivolání odběhne za jiným psem, musíte mít dalších 50-70 správných pokusů, aby se ta jedna chyba vymazala? Tohle a ještě více se dozvíte v našem seriálu videí o motivaci.
Proto je zásadní minimalizovat špatné pokusy. A jak to udělat? Vždy přemýšlíme dopředu. Zpočátku pouštíme chlupáče jen tam, kde víme, že ho nemůže nic rozptýlit a na zavolání opravdu přijde. A když tu možnost nemáme, jednoduše si ho cvakneme na stopovací vodítko Saxanu – prodlouženou ruku. Uvidíte, že to půjde rychle a z vašeho parťáka bude brzy dokonalý společník na všechna dobrodružství.
Jak se do toho nezamotat
Začali jsme používat stopovací vodítko. Ale jak se do stopovačky nezamotat? Při první procházce zjistíte sami, že to chce trochu obratnosti.
1. Bezpečně k chlupáčovi
Vodítko má pes vždy připnuté na postroji. Pokud je možnost připnutí na postroj zespodu, je to ještě lepší. Když se pes rozhodne odejít a mi ho pomocí vodítka zastavíme, může to být větší náraz. V postroji se chlupáčovi nic nestane. Ale u obojku si může hnout krční páteří nebo se přiškrtit. Verze připnutá zespodu postroje je úplně ideální. To jde třeba s postrojem Line 5.0.
Stopovačku nikdy nepřipínáme na obojek!
2. Se stopovačkou nenecháme chlupáče běhat daleko
Délka vodítka určuje rozsah, v jakém je pes od nás daleko. Pokud máme Saxanu 10 metrů, tak tím vymezujeme okruh od nás. Jakmile to vypadá, že pes odběhne dál, vodítko “zašlápneme” nebo přidržíme. Uvidíte, že to velmi rychle pochopí a nafixuje se na vás. To se hodí nejen ve městě. Fakt!
Celou dobu máme psa na vodítku pod kontrolou! Nenecháme ho s vodítkem utéct.
3. Kvalita stopovačky je zásadní pro náš komfort
Stopovací vodítko musí mít poutko. To abychom ji mohli pohodlně držet. Kvalita popruhu musí být taková, aby vám při zastavení vašeho parťáka nespálila ruce. No a výhodou je světlá barva. To abyste ji našli. Naše Saxana má navíc pytlík, abyste si ji mohli smotat. A to takový, že i vlhká v něm krásně uschne. Samozřejmě musí jít prát. Protože hlavně na podzim to je občas potřeba.
Cinkající karabina? Když chlupáč běhá s vodítkem, je dobré koukat i na kvalitu karabiny. Těžká, velká karabina (bronzová) cinká a překáží. Proto je ideální lehoučká hliníková, o které nebude váš čtyřnožec vůbec vědět. Může se tak plně soustředit na okolí a samozřejmě na vás.
Pár praktických tipů:
- Stopovačku můžete připnout na opasek. Třeba CaniX nebo trekking. Máte pak volné ruce a můžete se plně soustředit na svého čtyřnožce.
- Na stopovacím vodítku si udělejte několik uzlů. Když ho zašlapujete a nebo po něm ručkujete, je to rychlejší a vodítko vám nevyklouzne.
- Hlídejte si zatáčky. To že máte chlupáče na vodítku neznamená, že ho nemusíte hlídat.
- Prostor, kde psa nechávám běhat se stopovačkou prohlédnu, že je bezpečný. Určitě nechceme, aby si chlupáč běhal a o něco se zahákl. Škubnutí by bylo nepříjemné a chybělo by pochopení, proč se to vlastně stalo.
Další příklady, kdy používáme stopovací vodítko:
Přivolání jsme doladili, takže stopovačku uklidíme do šuplíku? Kdepak, máme tady další využití.
- Stopy jsou fakt zábava
Každý pes má výborný čich. Proto se používají pro vyhledávání lidí, nebo třeba můžete trénovat sportovní stopy. Stopovací vodítko potřebujete při stopování podle IGP a různých stopovacích zkoušek. Tam to funguje tak, že si na louce nebo poli projdete trasu. Poté počkáte podle obtížnosti nějaký čas a pak vezmete psa a on vám trasu podle čichu projde. Celou dobu je právě na stopovacím vodítku 10m dlouhém. Naše Saxana splňuje podmínky pro zkušební řád, takže s ní klidně i na nějakou tu zkoušku můžete vyrazit.
- Zkuste Mantrailing
Přijde vám stopy moc komplikované? Zkuste Mantrailing. Chlupáči hledají ztracené osoby v klasickém prostředí jako je třeba město, sídliště atd. Psa u toho také máte na dlouhém vodítku. On má dostatek prostoru pro svou přirozenou práci a vy ho máte pod kontrolou kvůli rušnému prostředí.
- Seznamování s dalším čtyřnožcem
Řada psů je na vodítku agresivní. Začne hned vrčet. Ale nejste si úplně jistí, že s druhým chlupáčem chcete toho svého pustit na volno? Nestyďte si vzít na pomoc stopovačku. Pes má prostor a vy jistotu, že situaci zvládnete. Oba dva.
Tak co, držíte se hesla #voditkoneniostuda? Pochlubte se jak vám to jde, zavolejte nám nebo nás označte na sociálních sítích. My vás rádi vyslechneme. Jedeme v tom společně!