3 jednoduché triky: Jak je psa naučit?
Máme pro vás návod, jak naučit high-five, otočky a pusu. 3 tríčky, které jsou jednoduché, ale stopro zapůsobí na vaše okolí.
Taky si vždycky říkáte, jak to toho psa naučili? Nebo co bychom mohli ještě společně vymyslet? Tak pro vás máme rovnou 3 triky i s návodem. Některé se učí luringem, některé shapingem – článek k tomu najdete tady, případně si poslechněte podcast č. 35. Tak jdeme na to?
Budete potřebovat:
- Psa
- Klidné prostředí
- Pamlsky na odměny
- Klikr nebo naučený slovní marker
- Mini target, my používáme plácačku
Jak psa naučit high-five neboli placáka?
Ideální je, když vycházíte z povelu „pac“:
- Posaďte si psa před sebe.
- Dotkněte se jednou rukou jeho packy (buď tou samou rukou na té samé straně – vaše pravá, psí levá – nebo křížem, ale v průběhu už to neměňte).
- Klikněte a odměňte. Takhle několikrát.
- Za chvilku začne pes packu zvedat sám, při sebemenším pohybu opět klikněte a odměňte. Pak chtějte čím dál tím větší pohyb, ideálně položení packy do vaší dlaně.
- Zřejmě se stane, že po vás pes packou začne „hrabat“, to je ideální stav.
- Procvičujte dál, přidejte slovní povel, odstraňte klikr. Gratulujeme, umíte pac!
A teď ten placák. Protože pes už chápe, že když k němu natáhnete ruku, něco to znamená, stačí změnit její polohu. U povelu pac máte ruku rovnoběžně se zemí a dlaní nahoru. Takže k high-five bude stačit dát ruku kolmo k zemi a dlaní směrem k psovi (opravdu jako když si s někým dáváte placáka).
Zkuste nejdřív pac a pak jen změňte polohu ruky, ta teď funguje vlastně jako target a psovi velmi rychle dojde, že se má dotknout vaší dlaně stejně jako před chvílí. Jen musí vymyslet, jak přesně. A je to!
Jak psa naučit otočky kolem vlastní osy?
Ty se naučíme luringem neboli naváděním. Doporučujeme rozlišovat, kterou rukou kterou stranu ukazujete, bude to lepší pro vás i pro psa. My třeba pravou ukazujeme otočku po směru hodinových ručiček a levou proti.
- Psa si před sebe postavte, vezměte do pravé ruky pamlsek, dejte ho psovi až k čumáku a pomalu ho veďte dokola po směru hodinových ručiček. Jakmile se celý otočí, odměňte. Tohle několikrát zopakujte.
- Nebojte se psa rozhýbat a motivovat, aby chtěl jídlo dohnat. Když mu to nejde, navádějte ho do většího oblouku.
- Postupně nemusí mít pes pamlsek až u čumáku, můžete jen rukou s pamlskem ukazovat ve vzduchu a stát u toho vzpřímeně.
- Jakmile vidíte, že pes chápe otočku – to znamená, že se nesoustředí jenom na jídlo, ale i na svůj pohyb – můžete odstranit jídlo z ruky, rukou jen ukazovat a odměnit hned po otočce.
- K tomu můžete přidat povel – my říkáme „po“ a „proti“, můžete mít ale i toč + proti, close + back, … je to na vás.
- Zároveň můžete zmenšovat i gesto – někdo ho chce úplně odstranit, někdo nechá třeba jen ukázání prstem.
- Učit nejprve jednu stranu, nebo obě najednou? Klidně obě najednou. Sami uvidíte, že psovi jedna strana zřejmě půjde lépe než druhá, a potrvá mu rozlišit obě otočení jen na slovní povel, takže to chce trpělivost a hodně pokusů.
Jak psa naučit dávat pusu?
Moooc roztomilý trik, který většina psů rychle pochopí. Využijeme u toho target, v našem případě plácačku. Když nemáte, zkuste třeba lepící papírek, který si lípnete na ruku. Celý trik vychází z nose touche.
- Ukažte target psovi, jakmile se přiblíží čumákem, klikněte a odměňte.
- Několikrát to zopakujte a pak target dávejte na různá místa a do různých směrů (od vás napravo, nalevo, víc před sebe, za sebe a tak dále). Prostě aby pes věděl, že má target vyhledat a udělat nose touch.
- Přidejte povel, třeba „kiss“ nebo „pusu“ a zase střídejte místa a směry, přidejte klidně i vaši tvář, kam si target přiložíte.
- Jakmile vidíte, že to pes chápe a rozumí, odstraňte target, to může být ošemetné, pokud má pes cvik už až příliš spojený s targetem, takže pozor na to.
- Pes by tedy na slovní povel měl přiložit čumák tam, kam ukážete.
- Tak pusu na to!
5 tipů k učení triků
- Někdo to zvládne za odpoledne, někdo za týden, každý má svoje tempo a je to naprosto v pořádku.
- Neklikejte neustále lehčí variantu cviku, abyste se nezacyklili.
- Ale naopak, pokud to psovi nejde a vidíte, že je už nervózní, vraťte se o krok zpět.
- Končete vždy v nejlepším, pes si motivaci odnese i do příště.
- Cvičit můžete po pár minutách klidně i několikrát denně.
Tak vzhůru do toho! Když se vám triky povedou, budeme moc rádi za označení na sociálních sítích, abychom viděli, jak krásně vám to jde!