Hlavolam pro psy jako aktivizační pomůcka
Že psí hlavolamy fungují skvěle jako aktivní forma odpočinku, už jsme psali v článcích Proč se psem používat hlavolamy nebo Hlavolamy se psem: 10 nejčastějších otázek a odpovědí. Tentokrát se však zaměříme na to, jak do luštění zapojit více členů rodiny, pro něž má taková aktivita podobný přínos jako pro vašeho čtyřnohého parťáka.
Luštění hlavolamu je skvělá aktivita pro dny, kdy odpočíváte po tréninku, zotavujete se po nemoci či zranění (vy nebo i pes), nebo se vám zkrátka nechce ven do deštivého počasí. Jasně, ne každý pes je hyperaktivní jedinec, který by vám bez dlouhé procházky z přebytku energie převrátil domácnost vzhůru nohama, ale i v takovém případě se hodí mu čas od času připravit nějakou formu výzvy, u níž využije i svoji představivost. Je to zkrátka takové zpestření programu, abyste mu trochu narušili jeho klasický vzorec pohyb-jídlo-spánek. A protože naši chlupáči už jsou v luštění hlavolamů zběhlí, vymysleli jsme a v naší truhlářské dílně doslova vybrousili k dokonalosti hned několik novinek. K dobře známému Chytrolínovi jsme ještě přidali Strkala, Šoupala a Zdvihala.
Pes a dítě: zkouška trpělivosti
Ačkoliv hlavolam pro psy sám o sobě není hračka, trochu nám je svým vzhledem připomínal. Ne však ty psí, ale dětské – a tak se zrodil nápad: co když se z hlavolamu stane věc, ze které kromě psa benefitují i další členové rodiny? Vždyť hledání správného tvaru pro daný výřez děti trénují ještě předtím, než se učí mluvit. Procvičují si tak jemnou motoriku a svoji představivost, což přesně chceme i od našeho čtyřnohého parťáka. Ovšem když budete učit spolupráci dítě a psa zároveň, naučíte je trpělivosti: že nesmí být ani jeden z nich zbrklý, aby neomezoval toho druhého.
Jak postupovat?
- Vezměte si k ruce hlavolam, dítě a psa.
- Dítěti dejte pokyn, aby naplnilo hlavolam psími pamlsky - pozor, v této chvíli je třeba hlídat, aby je nikdo ze zúčastněných neujídal.
- Až bude hlavolam naplněný, dejte povel psovi, že může luštit.
- Dítě by mělo čekat, než pes hlavolam vyluští a nemělo by ho vyrušovat. Je potřeba mít oba neustále pod dohledem, aby neokusovali a nežvýkali to, co nemají (hlavolam ani sebe navzájem).
- Povedlo se? Psa pochvalte, dítě taky a můžete to zkusit znovu.
Psí hlavolamy v canisterapii u seniorů
Kromě spolupráce dvojice pes-dítě nás oslovilo i spojení pes-senior. Zapojení hlavolamů při canisterapii může být skvělou alternativou křížovky, při níž si senioři kromě mozkových závitů procvičí i pohyblivost prstů. Babičky i dědečkové budou nadšení z toho, že mají společnou aktivitu se čtyřnohým společníkem, navíc pro ně nebude luštění jen bezcílnou aktivitou, ale udělají psům radost pomocí pamlsků, zatímco si sami procvičí jemnou motoriku. Nejlépe tedy uděláte, když při příští návštěvě prarodičů zapojíte všechny: seniory, děti i psa. V takovém případě je jen potřeba dávat pozor na to, aby se štědrost babiček, dědečků i dětí při odměňování nezvrhla v překrmeného čtyřnožce. Naše psí hlavolamy však mohou přinášet radost i v profesionalizovaných zařízeních pro seniory. Zaměstnanci Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou se ve spolupráci fenkou Maddie postarali o pestrý odpolední program pro své klienty, kteří psí společnost vítají s otevřenou náručí.
A jaký typ konkrétně vybrat?
Začneme od nejlehčího. Chytrolínem mohou začít nezkušení psi, menší děti a naopak starší lidé. Jedná se o dřevěnou podložku s dřevěnými kameny, které má pes za úkol zdvihnout za provázek, aby našel schovaný pamlsek. Ani nemotorní chlupáči by neměli mít s jeho luštěním problém, protože kulaté tvary není těžké zvednout.
Zdvihal už je o kousek složitější, jelikož kameny nejsou kulaté, ale různě tvarované, aby se staly pro dítě, seniora i psa o něco větší výzvou. Tyčku s tvarem je potřeba zvednout rovně, hrubou silou toho moc nezmůžete, proto je tento hlavolam perfektní pro trénink trpělivosti všech zúčastněných. Hodí se pro střední a větší psy.
Strkal je oříškem hlavně pro psa, od něhož už vyžaduje trochu představivosti, aby se dovtípil, že je potřeba čenichem posunout knoflík, aby se objevil vytoužený pamlsek. Čenich tedy využije nejen při hledání pamlsku, který přes drážky a otvory krásně voní, ale naučí se ho používat i jako nástroj, s nímž se dostane tam, kam zrovna potřebuje. I děti posouvání knoflíků baví a mohou si samy zvolit, do kterého otvoru pamlsky uschovají.
Těžší úlohou bude pro psa i dítě varianta Šoupal, kde se přemisťují dřevěné kolíky a lávky, aby šly posunout hrací kameny, pod nimiž se ukrývá odměna. Nejdříve nechte dítě nebo seniora, aby se s hlavolamem sami seznámili a vyzkoušeli si ho. Poté jej mohou naplnit pamlsky a nechat psa luštit. U tohoto hlavolamu se nebojte psovi pomoci a ukázat, jak funguje.