Jak naučit psa vysílání do čtverce (obedience)
Čtverec je jeden z cviků v kynologické disciplíně obedience. V obedience je devět až deset cviků, které dokonale prověří ovladatelnost chlupáče. Nácvik čtverce patří mezi dynamické cviky, se zklidněním na konci. Práce s koncentrací chlupáče se skvěle hodí do běžného života.
Jak začít?
- Rozestavíme čtverec a do rohů umístíme malé, ale těžké kužely. Připravíme si malou misku a pamlsky. Chlupáče vezmeme na místo, kde je čtverec rozestavěný a projdeme se s ním kolem. Seznámení je důležité, předejdeme tak zbytečným obavám a cvičení jde rychleji.
- Na začátku je výhodou mít pomocníka, druhého člověka, který do čtverce pokládá misku s odměnami (doporučujeme do misky dávat více odměn, aby je chlupáč nějakou dobu jedl). Pes tak nemá svou pozornost rozptylovanou naším odcházením a případnými dalšími povely.
- Vezmeme chlupáče a jdeme s ním 2 až 3 metry od čtverce. Pomocníka poprosíme, aby výrazným gestem položil misku s odměnou do zadní části čtverce dál od nás. Psa zatím držíme za obojek, tak, aby koukal, co pomocník ve čtverci dělá.
- Pomocník ze čtverce odejde a jakmile chlupáč kouká na čtverec a misku, bez posunků a bez povelu ho vypustíme. Protože pes vidí, kde miska leží, poběží si do čtverce pro odměnu. Když překoná chlupáč pásku, řekneme povel. Jaké slovo budete používat je na vás. My říkáme BOX.
- Pes doběhl k misce a užívá si odměnu. Teď je náš hlavní úkol – rychle doběhneme k chlupáčovi a misce a několikrát odměnu doplníme a chválíme. Odměnu můžeme znásobit tím, že vezmeme hračku a chvilku se přetahujeme.
- Psa pak za obojek odvedeme a vše opakujeme. Někteří psi nemají chytání za obojek rádi, a tak u nich využijeme postroj s uchem (třeba postroj Ramble).
TIP: Při tréninku střídáme strany čtverce. Chlupáč si zvyká, že je jedno z jaké strany běží a jakou má popruh barvu. Také rozmístěné kužely je dobré, když jsou různobarevné, toale není to tak důležité, jako u různě barevných stran čtverce.
Pokračujeme bez pomocníka
- Vezmeme psa za obojek nebo postroj a dovedeme ho do čtverce. Tam položíme misku s odměnami a společně odejdeme na místo, odkud ho vysíláme do čtverce. Ze začátku to může být jen velmi malá vzdálenost, vůbec nic se neděje.
- Pak už probíhá vše stejně. Odměňovat, chválit a hrát si (ve čtverci!).
Jak pracovat se vzdáleností?
- Začínáme na malé vzdálenosti, tedy 2 až 3 metry od okraje čtverce. Postupně se vzdalujeme. S prodlužováním vzdálenosti ale určitě nepospícháme. Důležité je, aby chlupáč běhal do čtverce s radostí a místo v něm si oblíbil.
- Důležitá je ale i rychlost. Tedy tempo, jakým pes do čtverce běhá. Pracujeme s motivací a radostí při práci. Pes musí do čtverce běhat rychle a s chutí.
- Postupně se dostaneme na vzdálenost 10 až 15 metrů. Tato vzdálenost je daná řádem. Dobré je ale vzdálenosti střídat, není na škodu někdy zkusit i 20 metrů, znáte to, kdo je připraven, není překvapen.
Odbourání misky
- Potom, co chlupáč do čtverce běhá za miskou spolehlivě, můžeme začít s další fází. Psa posadíme a necháme ho odloženého. Jdeme do zadní části čtverce, na stejné místo, kam dáváme misku, ale misku tam tentokrát nepoložíme. Trochu chlupáče oklameme a na místo něco jako položíme, ale nic tam nedáme. Na psa při tom nekoukáme, tím vzbudíme jeho přirozenou zvědavost.
- Vrátíme se k chlupáčovi a slovním povelem (my máme BOX) ho vyšleme. Každý pes se běží podívat do čtverce, co jsme tam dělali. Jakmile tam doběhne, hlasitě slovně ho pochválíme (můžeme také použít klikr, pokud s ním pracujeme) a hodíme k chlupáčovi odměnu, která dobře lítá a pes jí uvidí (kus párku, sýra nebo větší sušený kus masa). Běžíme rychle za ním a odměníme ho ve čtverci znovu a více.
TIP: Krmení z misky ve čtverci a házení odměny kombinujeme, tak aby více úspěšných pokusů bylo při krmení ve čtverci z misky.
Zalehnutí ve čtverci
- Když se pes naučí běhat spolehlivě do čtverce, další fáze je, že si na náš povel lehne. Ale to si musíme nejprve nacvičit samostatně a po jednotlivých fázích.
- Začneme povelem u nás a když jej pes chápe a plní, můžeme zkoušet říkat povel na různých místech, v různých situacích a v různých vzdálenostech od nás. Pes by měl povel vždy splnit. Pokud tomu tak není, musíme se vrátit o krok zpět a chlupáčovi podmínky opět trochu zjednodušit.
- Když jsme si zalehnutím jisti na delší vzdálenost, jdeme to celé spojit! Stoupneme si s chlupáčem před čtverec, řekneme slovní povel pro vyslání do čtverce (“BOX”), poté co pes do čtverce vběhne, zakřičíme povel pro zalehnutí (“LEHNI”).
- Zkušební řád dovoluje i další možnost, kde pes před lehnutím zastaví a ulehne až poté. Zde je důležité to, že pes musí ve stoje setrvat 3 vteřiny (tedy po vběhnutí do čtverce dáme povel třeba “STŮJ”, kdy pes zůstane nehybně stát) a až poté na náš povel (“LEHNI”) ulehnout.
TIP: Pokud nemáte žravého chlupáče a nezískáte si jeho pozornost jídlem, můžete zkusit druhou variantu – přes target. Pes ale musí chápat práci s target a běhání na target i z větší vzdálenosti. S targetem pak pracujeme stejně jako s miskou s odměnami s jediným rozdílem. Odměnu dostává celou dobu od nás.
Løype rady na závěr:
- Misku dáváme VŽDY na stejné místo.
- Nejdříve musí být miska pro psa dobře viditelná. Po asi padesátém pokusu, kdy pes pochopí, že k ní má běhat, tak můžeme zvolit jen nižší misku, nebo jí mírně zahrabat do země. Chlupáč ji uvidí až na poslední chvíli.
- Proč misku a ne hračku? Hraní psa zabaví do doby než k němu přiběhneme a doplníme odměnu, s hračkou může odběhnout pryč a nepochopí tak rychle princip cviku.
- Jestli vás zajímá, jak probíhá vstupní zkouška do “světa obedience” doporučujeme přečíst náš článek s rozhodčí Kristýnou Másilkovou.
Tak co, jdete na to? Trénink čtverce psi milují, fakt. Krásně u toho zapracujete na koncentraci chlupáče a vnímání vašich povelů. A jestli si ani přesto nevíte rady, nebojte se nám napsat, rádi poradíme!