Jak na to, aby si pes vzal jídlo na povel? Aneb It’s your choice v praxi
Jak udělat, aby se pes koncentroval a vzal si odměnu, kterou má před nosem, až na váš povel? Naučíme se metodu It’s your choice. Jde to snadno!
Už je to řadu let, co jsme narazili na hru (no, možná spíše cvičení) od výborné psí trenérky Susan Garrett. Jmenuje se It’s your choice a ve zkratce jde o to, že ukážeme psovi, že aby se dostal k odměně, musí v klidu čekat na povel. Zní vám to jako sci-fi? Nemusí, jde to snáz, než si myslíte!
Jak na to? Začneme hezky v klidu
Vezmeme si pamlsky, psa a obrníme se trpělivostí.
1. Sedneme si na zem naproti psovi a jsme v klidném prostředí (ideálně doma a bez rušivých podnětů).
2. Do dlaně vezmeme pár pamlsků. Dlaň otevřeme. Asi jako tady na fotce níže.
3. Psa samozřejmě zajímá, co máme dobrého, takže se jde na dlaň podívat (jsme tak, aby pes nemusel vyskakovat, tedy v jeho výšce).
4. Ale teď bacha. Když se pes přiblíží čumákem k dlani, tak ji rychle zavřeme v pěst. Rukou nijak necukáme, jen psovi zamezíme, aby si pamlsky mohl vzít.
5. Po tom, co se pes do dlaně nedostane, jsou různé varianty chování
– Někteří psi na vás koukají a nedělají nic
– Jiní začnou do ruky škrabat tlapkou, okusovat ji, případně se jinak dobývat k pamlskům.
Co dál? Ukážeme, že klid = jídlo
- Psovi chceme ukázat, že pamlsek z ruky dostane jen, když bude v klidu.
- Takže jakmile se pes vzdálí, dlaň zase otevřeme.
- A takhle pokračujeme pořád dál – pes se přiblíží k dlani, zavřeme ji, pes se vzdálí, otevřeme.
- Jakmile vidíme, že pes pochopil, že se nesmí přibližovat k dlani vezmeme druhou rukou z otevřené dlaně pamlsek a dáme ho psovi.
- Pokud se mezitím pes začne přibližovat, dlaň zavřeme. Odměňujeme opravdu, až když je pes v klidu. Při podávání pamlsku řekneme psovi povel (my používáme VEZMI).
No a právě jsme psovi ujasnili, že pokud bude čekat, pamlsky dostane. Když se k odměnám dobývá, nic nedostane. Jednoduchý, no ne?
Po několika opakování by měl pes, když si vezmete pamlsky do dlaně, vzorně stát nebo sedět blízko vás, ale v klidu čekat.
Na co bacha? Neuvařte si psa a mějte postřeh
- Cvičte vždy jen chvíli. Stačí pár minut. Pes se celou dobu soustředí a celé to vlastně sám vymýšlí, takže i když to vypadá jednoduše, je to pro něj fakt zápřah.
- Na začátku cvičení je důležitý váš rychlý postřeh a jasná komunikace. Celý proces učení tím můžete výrazně urychlit. Pokud budete reagovat zbrkle a pro psa nejasně – třeba když couvne od ruky, tak ji zavřete – tak bude pro psa těžko pochopitelné, co po něm vlastně chcete.
Teď si to ztížíme
Dlaň přibližujeme k psovi, ale nesmí si vzít, dokud mu pamlsek nepodáme, to je jasný. Teď ale zkusíme pamlsky pomalu položit před psa na zem a smí si je vzít až na povel.
Stejný cvik je možné trénovat i s pravidelným krmením. Pes si smí vzít z misky až na náš povel. Místo otevírání a zavírání dlaně pokládáme nebo zdviháme misku a pes dostane povel (v našem případě VEZMI) až když v klidu sedí před miskou.
Učíme tím kontrolu nad jídlem, trpělivost a reakci až na náš povel.
Kdyby vás tento typ cvičení bavil, tak můžeme naučit psa na povel DRŽ přetahování se o hračku. A pak střídat povely DRŽ a VEZMI a pes si podle toho bere hračku nebo jídlo. Více se o tom rozepíšeme v dalším díle.
Tak držíme palce! A kdybyste se chtěli pochlubit vašimi pokusy, můžete nás ve stories nebo příspěvcích označit – ať už na Instagramu, nebo Facebooku. Rádi se podíváme, jak vám to jde!