Jak naučit chlupáče otočku pomocí targetu?
Zatímco samotné stoupání psa na target jsme učili přes shaping (tedy pes si to na postupně přišel sám), otočky kolem vlastní osy na targetu ho naučíme pomocí luringu, neboli naváděním.
Při učení otoček doporučujeme rozlišovat, kterou rukou kterou stranu ukazujete, bude to lepší pro vás i pro psa. My třeba pravou ukazujeme otočku po směru hodinových ručiček a levou proti. To samé platí s povelem, na každou stranu používejte jiný povel!
Co budeme potřebovat?
- chlupáče, který již zná target
- hoodně pamlsků na malé kousky (za nás ideální třeba Dogšmeloun)
- dostatečně velký prostor, který neklouže a nejsou v okolí žádné ostrá hrany
- target, za nás je nejlepší kulatý nízký
Pokud máte chlupáče, který target vůbec nezná, nejdříve je potřeba ho na něj vůbec naučit. Jak na to najdete v článku. No a až to bude umět, můžete se směle pustit do učení otočky na taregtu.
Tak začínáme
- Položte před sebe target a chlupáče na něj nechte párkrát stoupnou a každý pokus odměňte. Musí si připomenout, co to target je.
- Až se chlupáč zorientuje, nechte ho stát na targetu, vezměte do pravé ruky pamlsek, dejte ho psovi až k čumáku a pomalu ho veďte dokola po směru hodinových ručiček. Jakmile se celý otočí, odměňte. Tohle několikrát zopakujte.
- Je jasné, že většina chlupáčů z targetu sešlápne dolu, nebo se otočí trošku více, to vůbec nevadí.
- Nebojte se psa rozhýbat a motivovat, aby chtěl jídlo dohnat. Když mu to nejde, navádějte ho do většího oblouku.
- Postupně nemusí mít pes pamlsek až u čumáku, můžete jen rukou s pamlskem ukazovat ve vzduchu a stát u toho vzpřímeně.
- Jakmile vidíte, že pes chápe otočku – to znamená, že se nesoustředí jenom na jídlo, ale i na svůj pohyb – můžete odstranit jídlo z ruky, rukou jen ukazovat a odměnit hned po otočce.
- Zaměřte se na pokusy, kde se chlupáč snaží mít při otočce nohy na targetu. Pokud target nerespektuje a dělá otočky bez ohledu na target, vraťte se o krok zpět – opakujte volné stoupání na target. Pes ho musí mít rád a musí ho respektovat.
- Až pak je na čase přidat povel – my říkáme „po“ a „proti“, můžete mít ale i toč + proti, close + back, … je to na vás.
- Zároveň můžete zmenšovat i gesto – někdo ho chce úplně odstranit, někdo nechá třeba jen ukázání prstem.
Učit nejprve jednu stranu, nebo obě najednou? Klidně obě najednou. Sami uvidíte, že psovi jedna strana zřejmě půjde lépe než druhá, a potrvá mu rozlišit obě otočení jen na slovní povel, takže to chce trpělivost a hodně pokusů.
Věděli jste, že jsou chlupáči také praváci a leváci? No fakt! Můžete si to u svého parťáka vyzkoušet. Vemte hračku, položte ji před chlupáče a pusťte ho. On si hračku vezme a otočí se na vás. Vyzkoušejte to třeba 10x a uvidíte, že vícekrát se otočil na jednu stranu. A přesně tuto stranu bude váš chlupáč preferovat i u otoček. Proto je důležité, abyste o tom věděli a když půjdete trénovat, strany střídejte.
Někdo to zvládne za odpoledne, někdo za týden, každý má svoje tempo a je to naprosto v pořádku. Důležité je, aby chlupáč opravdu znal target. Pokud vám to nepůjde, vraťte se o krok zpět nebo klidně na začátek k stoupání na target, pamlskování na targetu.
Není snazší učit otočku bez targetu? Na začátku možná ano, ale targetem chlupáčovi jasně vymezíme pohyb tlapek. Většinu psů otočky baví, a proto je časem začnou flákat, dělat je rychle, hodně u toho ťapat, pohybovat se. Takže target mu v tomhle všem pomůže, vymezí mu prostor, takže si ušetříte zbytečné odnaučování nežádoucího chování.
Tak teď už vám přejeme jenom hoooodně trpělivosti. A nezapomeňte si užívat i ten proces společného učení se. Ten je totiž taky moc fajn!