Trénujeme aport: jakou činku vybrat?
Aport je psí cvik, který takřka zlidověl a toto označení se v podstatě používá kdykoliv, když po psovi chceme, aby nám donesl hozený předmět. Je to ale také jeden z klíčových prvků řady kynologických disciplín, neobejdete se bez něj při zkouškách Obedience ani na závodech ve sportovní kynologii. Ovšem v takovém případě už tím hozeným předmětem není klacek (ty prosím psovi neházejte, mnohokrát už jsme byli svědky propíchnutého krku od špatně chyceného klacku) ani hračka, ale speciální aportovací činka.
Většina psů má v sobě kořistnický pud, takže za vrženou věcí okamžitě vystřelí, už se však tolik nehrnou do toho, aby vám ji vrátili – a v tom právě spočívá trénink aportu. Přestože se aport zdánlivě jeví jako jednoduchý cvik, pes se také učí činku správně držet a nepřekusovat ji, a tak si připravte notnou dávku trpělivosti. Nebojte, vyplatí se to, prověříte svůj vzájemný vztah a naučíte se zase něco nového. A taky vám třeba pes v zimě podá spadlou rukavici, což je super, ne?
Abychom pokryli potřeby různých psů a jejich dvounožců, vyrobili jsme pro vás hned několik variant a velikostí činek. Není to totiž jen o barvičkách, ale hlavně o kombinacích různých materiálů a hmotnosti, které je vhodné volit na míru vašemu psovi, jeho schopnostem a dané aktivitě. Pojďme se spolu podívat na to, jakou vybrat, aby perfektně splňovala to, co od ní očekáváte.
Činka Pupeek: začínáme cvičit se štěnětem
Pokud chceme štěně učit něčemu novému, musíme vzbudit jeho zvědavost. Je to zkrátka ještě drobek, který nemá tolik disciplíny jako dospělý pes, takže s tvrdým drilem u něj spíš narazíte a nikam to nepovede. Proto doporučujeme začít s pěnovou činkou Pupeek, která je malá, lehká a díky kulatým bočnicím se kutálí, takže ji skvěle zapojíte do společné hry. Je to ideální pomůcka na první krůčky v tréninku a jakmile se s ní štěně seznámí a vzbudí jeho zájem, můžeme přejít k následující variantě.
Dospělák–začátečník? Zvolím pěnovou činku
Začínáme-li s tréninkem aportu u dospělého psa, je vhodné stále zůstat u pěnových činek – jsou lehké, takže se psovi dobře drží. Ale hlavně při dopadu nedělají hluk, takže s nimi můžete trénovat držení aportu i doma bez toho, abyste si rozkmotřili sousedské vztahy v paneláku. Navíc nezkušenému chlupáčovi, který ještě činku neumí správně držet, může pomůcka spadnout na tlapku, což ho v případě pěnové varianty nebolí a pes si tak k čince nevytvoří negativní asociaci.
Mírně pokročilí a venkovní tréninky: ideální je činka z gumy
O trochu těžší, ale stále nehlučná a při dopadu neškodná je činka s gumovými bočnicemi – ta je skvělá i na trénink venku, když ji potřebujete hodit do dálky. Pěnovou můžeme házet taky, ale je příliš lehká, moc daleko nedohodíme a může nám ji odfouknout vítr, což se s gumovou nestane. Pokud máte statnějšího psa nebo velké plemeno, kterému nevadí o něco vyšší hmotnost (232 gramů oproti 83g pěnové činky stejné velikosti), můžete rovnou začít s gumovou činkou. Je to také skvělá volba v případě, že už pes zvládá práci s pěnovou činkou a chystáme se přejít k vrcholu aportovacího umění: dřevěné čince.
Dřevěná činka: pro mistry aportéry
Dřevěná činka je výcviková pomůcka, která se používá i na zkouškách a závodech třeba právě v Obedience. Přistupujeme k ní ve chvíli, kdy už pes perfektně zvládá práci s gumovou nebo pěnovou činkou, nezalekne se vyšší hmotnosti a na povel ji drží v tlamě bez překusování. Pád dřevěné činky na tlapku už dost bolí, je to takový ekvivalent k ukopnutému malíčku o roh nábytku, což chlupáčovi určitě dopřát nechceme, a tak se nehodí přechod k této pomůcce uspěchat. Naše dřevěné činky splňují požadavky zkušebního řádu oficiálních OB závodů, takže se s nimi perfektně připravíte. Rovněž je využijete při tréninku venku a můžete s ní v klidu házet, jen to nedělejte doma, sousedé vám nepoděkují.
Pěnová a dřevěná činka se vyrábí v několika barvách a třech velikostech – tu zvolte podle velikosti vašeho chlupáče. Čím větší činka a tedy i vyšší bočnice, tím lépe se psovi uchopí, aby nedřel tlamou o zem. Berte však v potaz i tvar, potažmo délku jeho čumáku, aby se mu bočnice nezarývaly do tváří. Pokud trénujete hlavně venku, osvědčily se nám velké dřevěné činky, které jsou při házení aportu na dálku pro psa dobře viditelné.