Løype cvíčo 1: Proč (a jak) se psem cvičit triky?
Cvičení triků je skvělá zbraň pejskařů. Chlupatec se totiž přemýšlením nad triky a cvičením unaví stejně tak dobře jako na procházce. Takže když se vám nechce nebo zrovna nemůžete ven, vstávat a cvičit! Navíc utužíte vztah a rozvinete psa.
Co to vlastně triky jsou?
Něco co pes dělat nemusí, co nepotřebuje, teda nepotřebuje to k tomu, aby přežil. Může to být třeba nose touch, pac, ale máme i experty na válení sudů, skákání na člověčí záda nebo třeba prosení.
Není to vyloženě povel, kterým psovi říkáte, co má dělat, protože je to potřeba – jako sedni, lehni, místo nebo k noze.
Proč je teda dělat?
Právě proto! Myslíme to tak, že jakmile pes bude dělat něco, na co není normálně zvyklý, bude se rozvíjet a zároveň se unaví. Však vy jste ve škole taky byli po matice někdy unavení, no ne? Ne jenom po tělocviku.
Máme 3 hlavní důvody
Rozvoj psa
Postupně mu zvýšíte sebevědomí, když mu ukážete že svět není jen o jídle a procházkách, ale že zvládne spoustu jiných věcí. A taky to bude mít pestřejší než jen ležení-jídlo-procházka-hračka. Rozvine se tedy na psychické, ale i motorické úrovni, protože při cvicích bude zapojovat nové svaly a bude se učit vědomě používat tlapky.
Unavení a zabavení psa
Unavený pes je hodný pes, to je základ. Pár sérií cvičení vydá za procházku po okolí, protože když pes najednou musí dělat něco, na co není zvyklý, unaví ho to víc jak zběsilé lítání po lese. Popřípadě tyhle dvě věci můžete kombinovat a to je pak únava jistojistá.
Společná aktivita, která utuží vztah
Pes na vás bude daleko líp reagovat – v běžném životě, ale třeba i na tréninku nebo na procházce. To je důležité hlavně u těch expertů, kteří se vás nedrží – nemají k tomu důvod a srnka v lese je pro ně lákavější. Pravidelným společným cvičením se ale tahle důležitost dá u psa změnit.
Jak cvičit?
Jak na konkrétní triky si ještě řekneme, ale tady je pár zásad, které je potřeba dodržet, aby se vám oběma cvičilo jak po másle.
Řiďte se třemi P
Pozitivně
Pozitivní výchova je celý jeden velký obor, ale co si z něj půjčíme, je to hlavní – za dobré věci psa chválíme, špatné ignorujeme. To znamená, že když se chlupatci něco nepovede, hlavně na něj nekřičte, neříkejte mu néé, to musíš takhle Alíku, tohle neděleeej. Ale když se mu to povede, pochvalte ho a dejte mu pamlsek.
Zase pozor na přílišné emoce, pes to moc dobře pozná a když pak jednou zajásáte méně než normálně, bude přemýšlet, jestli něco neudělal špatně.
Celou dobu cvičení ale buďte dobře naladění, usměvavý, nadšení, pes to pozná a uvidí že jde o nějakou suprovou věc.
Po-ma-lu
Chce to čas, takže na psa hlavně netlačte, aby už to uměl, někdy se mu to povede na třetí pokus, někdy až na stý, tak to prostě je. A mimochodem, že to pes zmákne na ten třetí pokus, neznamená to, že už vše perfektně umí, ale jen to, že pochopil, co po něm chcete a jak se to asi tak zhruba dělá. I to je super start!
A taky si u každého cviku dopřejte čas a pořádně ho upevněte. Prodlužujte intervaly, ztěžujte podmínky. Chystejte si pro vás oba výzvy. Znáte to – těžce na cvičišti, lehce na bojišti. A ono se vám to jednou vrátí.
Přestat v nejlepším
Víme, že máte doma génia (my takyyy!), který dal nose touch na druhý pokus, a vy byste to teď nejraději pilovali dále. To je taková blbá lidská vlastnost a je potřeba dát v tuhle chvíli ego stranou a myslet na psa. Když vás bude někdo nutit počítat malou násobilku celé odpoledne, taky nebudete nadšení, i kdyby vám za každý správný výpočet dal kostičku čokolády.
Takže jakmile se to psovi povede, přestaňte, fakt skončete v nejlepším, psa pochvalte a on si tohle všechno hezký a pozitivní odnese do dalšího cvičení, a to přesně chcete – namotivovaného psa. Ne otráveného chlupatce, který ten nose touch sice udělá, ale teda s krajním odporem.
Jak dlouho a jak často?
Správná otázka, milý dvounožci! Ze začátku vám bude stačit opravdu jen pár minut, třeba 3, vážně. Potom můžete dobu postupně prodlužovat a starší a zkušení jedinci zmáknou i 20 minut v kuse, ale to už jsou pak viditelně vyřízení.
Jak často? Klidně několikrát denně! Vlastně to je úplně ideální – 2 minutky ráno trénujte nějaký trik, proložte to tím, co už pes umí, pohrajte si, ukončete cvičení a je to! A večer zas znova.
Kde cvičit?
Začněte doma, tam kde se pes prostě cítí dobře, a pak úkoly, které už umí, můžete přesunout ven a zkoušet je třeba na procházce. To je pro psa o dost těžší, soustředit se na vás a zároveň kontrolovat, jestli nejde psí kámoš nebo někde není srnka, že jo. Postupně si takhle můžete chystat těžší a těžší podmínky, třeba na chodníku u silnice, kde jezdí auta nebo někde v parku.
Krok 0, začněte s pozorností
Pozornost je už jen to, že se na vás pes podívá, jo, to stačí.
Zavolejte ho k sobě jménem, pravděpodobně si před vás sedne, odměňte ho za to a řekněte třeba “Jdeme cvičit?” Když pes pořád hezky sedí, odměňte ho znovu, tím si psa zklidníte a naladíte se oba na stejnou vlnu.
Když to takhle budete dělat pokaždé, pro psa to bude signál, co se bude dít, ještě než se to začne dít, uklidní se a bude se těšit.
Budeme držet palce i tlapky a nezapomeňte nás označovat při vašich cvičících pokusech – @loypecz a #gowithloype.