Poradíme vám, jak začít pravidelně trénovat canicross
Jak začít s canicrossem?
Přesně na tohle jsme se zaměřili v článku ve spolupráci s naší ambasadorkou a skvělou canicrossařkou Baru Zoubkovou. Dozvíte se v něm, co pořídit za vybavení, než vůbec vyběhnete, jak vypadá první trénink, jak psa zavodnit a něco málo o tréninkové osnově. No prostě jsme vám tam napsali všechny důležitosti.
Jo a bacha! Ideální hranice na začátek práce v tahu je u psa okolo 12 měsíců, pes totiž nejdřív musí dospět fyzicky, ale i psychicky, protože tah a běh pouze vpřed je náročný na hlavu, tak na to pozor. Do té doby můžete s chlupatcem chodit běhat kratší trasy na volno, to zvládne levou zadní.
Proč vůbec začínat na podzim?
Úderem září začíná nejen školní rok, ale taky další část canicrossové sezóny. Přes léto mívá spousta psů volno od větších aktivit, závodů je méně, případně se běhá brzy ráno nebo pozdě večer. Důvod je jasný – vedro. No a právě podzim je na běhání se psem naprosto ideální! Teploty okolo 20 stupňů a méně, vzduch není vlhký, hezky se dýchá. Ale zároveň ještě není velká zima vám ani psovi. Navíc, když pořídíte pláštěnku, nezastaví vás ani déšť, ani bahno.
Podzim má ještě další výhodu. Snad každý víkend se koná nějaký závod, a vy máte na výběr. Můžete jen někam do okolí, nebo se vydat po republice a spojit závod s příjemným víkendem. Můžete si vybrat závody krátké, delší, pro začátečníky i pokročilé a i ty méně tradiční – například překážkové nebo Dog Biatlon.
Jak se teda ale mám motivovat k pravidelnosti?
Chápeme! Ono to zní všechno pohodově a skvěle přesně do tý chvíle, než zjistíte, že tenhle týden jste ještě nebyli trénovat, brzy vás čeká závod a počasí nic moc nedejbože leje. Máme pro vás 5 tipů, jak začít pravidelně trénovat.
1. Zkuste tréninkový plán
Fak to pomůže! Už jen v tom, že si předem připravíte, co kdy máte splnit a v ten den a tu chvíli už nad tím nebudete muset přemýšlet. Prostě tréninkový plán říká, že dneska běžíme 5 km na volno, tak jdeme. O uspokojení ze zaškrtlých a splněných políček asi ani psát nemusíme, no ne? Kdybyste se chtěli podívat, jak takový plán vypadá, mrkněte na Běhejsepsem.cz a jejich 3týdenní plán.
2. Odměna to jistí
Slibte si, že za první závod si pořídíte něco pěknýho nebo třeba psovi nový obojek. Že za prvních 100 naběhaných kilometrů si vyberete nové boty. Že za hezké umístění si zajdete na super jídlo. Pracujte s čímkoliv, co by vám mohlo udělat radost. Nemusí to být ani materiální věc, stačí třeba vnímat ten skvělý pocit po tréninku nebo závodě plný endorfinů a užít si ho.
3. Buďte na sebe hodní
Často se nám lidem stává, že psa motivujeme a vychováváme zásadně pozitivně a na sebe jsme přísní a tvrdí. A tak se k sobě chovejte, jako kdybyste trénovali s nejlepším kamarádem nebo kamarádkou. Na ty byste se určitě nerozkřičeli, kdyby zaběhli horší čas nebo vynechali trénink. Vynechali jste trénink? Paráda! Máte víc síly na příště! Nešlo vám to do kopce? Nevadí, půjde to příště, ale důležitý je, že jste se nahoru nějak dostali. Motivujte se pozitivně a běhejte proto, že vás to baví, že vás baví to dělat společně se psem a že se chcete naučit něco nového. Ne protože musíte něco dělat nebo že potřebujete zhubnout. I cesta je cíl.
4. Nemusíte běhat sami
Další tým člověk + pes vás oba stopro namotivuje. Na domluvený trénink už bude horší nedorazit, při běhu si můžete povídat nebo vyměňovat zkušenosti. A vaše chlupatce to taky bude víc bavit.
5. Určete si cíl
Jasně, i cesta je cíl, ale ono není na škodu si nějaký vytyčit a směřovat k němu, to je totiž to, co vás vytáhne ven trénovat nebo z vás na závodě vymáčkne to nejlepší. Takový váš kompes, teda kompas. Nemusí to být ani nic extrémně ambiciózního. Určete si například, o kolik vteřin na kilometr se chcete zlepšit. Nebo je to spíš to, že chcete psa naučit hezky startovat? Nebo bude vaším cílem natrénovat na závod a doběhnout ho? Je to na vás!
Běhejsepsem.cz aneb Vše o canicrossu
Budem hodný a pošleme vás ke kámošům z Běhejsepsem. Můžete se k nim přidat na společné tréninky, mrknout, kde se koná který závod nebo pročíst hromadu článků o canicrossu a na YouTube mají i spoustu videonávodů.
Tak ať vám to běhá a těšíme se, že se potkáme třeba na nějakém závodě!