Psí bouda a jak na ni psa naučit?
Taková boudička je pro psa útočiště a pelíšek. A když na ni psa dobře naučíte, hezky si tam odpočine, ať jste kdekoliv. Jak na to?
Pes v boudě opravdu neznamená, že by tam byl za trest. Naopak. Je to místo, kde má svůj klídek a nikdo by ho neměl rušit. Boudu se hodí mít doma, v autě (a to i kvůli bezpečnosti) a stopro ji využijete i na cestách.
Existuje několik tipů psích boudiček:
- Látková bouda – je lehká, většinou má aspoň 3 východy na zip (nahoře, na úzké straně a na široké straně) a některé jsou i skládací. Nevýhodou je, že ji pes může potrhat.
- Plastová bouda – je pevná, takže ji pes nezničí, většina z nich má také certifikaci na cestování letadlem. Ale není skládací, takže zabere dost místa.
- Kovová – je těžší, ale odolná. Navíc jde nechat vyrobit i na míru do kufru auta. Obvykle jsou skládací, takže je praktičtější na převoz. Některým psům ale vadí, že je „otevřená“. Můžete na ni ale dokoupit potahy, aby vzniklo klidné a chráněné místo.
Ahoj, já jsem bouda, budem kámoši?
- Tohle je důležitá fáze, fáze 0. Dejte boudu na jedno místo a nechte psa ji očuchat a seznámit se s ní. Jen tak nezávazně.
- Potom tam můžete přihodit nenápadně pár pamlsků, takže jakmile půjde pes kolem, ucítí vůni, vleze dovnitř a zjistí, že je to super kouzelné místo s pamlsky.
- Dovnitř mu můžete dát i hračku, polštář nebo deku, prostě něco, co má rád.
- Trik s kouzelným pamlskem několikrát zopakujte, když se pes nedívá, aby ho tam zas našel.
- Mějte boudu zatím neustále otevřenou.
- Obecně psa v boudě klidně krmte dávkou jídla, dejte mu tam naplněnou hračku nebo něco ke kousání. To všechno zvýší hodnotu boudy v psích očích.
ak psa naučit na boudu? Jdeme na to!
- Potřebovat budete pamlsky a klidné prostředí, případně klikr.
- Vhoďte kus jídla do boudy a nechce psa jít za jídlem
- Jakmile vleze dovnitř, pochvalte ho a dejme mu další odměnu.
- Tady bacha, odměnu dávejte psovi do boudy, ne když leze ven.
- Ideální je odměňovat, když pes leží – nebojte, on během pár pokusů pozná, že jít do boudy, lehnout si tam a čekat na jídlo se mu vyplatí.
A teď musíme interval prodloužit, aby pes pořád nechodil ven a zpět dovnitř pro jídlo:
- Pes vleze do boudy, lehne si a čeká na jídlo.
- Pochvalte ho a s odměnou pár vteřin počkáte, takhle interval trošku prodlužujte.
- Teď „nalákejte“ psa dovnitř, odměňte a boudu zavřete. Chvalte, otevřete boudu a dejte odměnu. Ale bacha, aby hned nevyběhl. Odměnu musí dostat pes v kleci.
- Postupně po zavření se můžete od boudy vzdalovat. Ovšem tady pozor, když začne pes vyvádět, s otevřením a odměnou počkejte, až se uklidní, aby věděl, že si nic nevybrečí.
Všechny tyhle fáze v klidu zkoušejte den po dni, když vám něco nepůjde, vraťte se o krok zpět. Někdo se to naučí za odpoledne, někdo za 14 dní.
Kdy psa vypustit ven?
Odpověď je jednoduchá, provedení možná trochu složitější. Psa pouštějte ven jenom tehdy, pokud je 100% v klidu. To aby věděl, že si vypuštění ven nevybrečí. Tím pádem pak bude v bedně v klidu. Výhledově do budoucna samozřejmě. Ze začátku si zřejmě pokňučí, ale musíte být silní a vydržet.
Ještě jeden tip: Když boudu otevíráte, nechce psa ležet/sedět a dovolte mu vyjít, až na váš slovní povel. Bude se to hodit třeba při vystupování z auta, navíc tím pes cvičí sebekontrolu.
Bouda není za trest
I když už pes bude boudu znát a i když vás bytostně naštve, nikdy nikdy nikdy tam psa nezavírejte za trest. A pokud ho tam chcete zavřít, aby nehonil třeba kočku, udělejte to i tak pozitivně a tak, jak jste zvyklí.
Tadá! Gratulujeme! Váš chlupatec má teď místo, kde je mu hezky, má tam pocit bezpečí a odpočine si tam, ať už budete kdekoliv. A vy budete mít taky chvilku klídek.