Učit aport od štěňátka? Jasně, proč ne.
Máte štěňátko a vymýšlíte společné aktivity? Výcvik hrou je ta největší zábava. Posiluje náš vztah a třeba si připravíte základ pro pozdější účast na závodech nebo zkouškách. I když si teď říkáte, to není nic pro nás, tak uvidíte. Třeba vás to chytne a budete trénovat postupně obtížnější cviky.
Kdy se štěňátkem začít?
Chovatelé mohou trénovat se štěňátky klidně od 6 týdnů. Vy pak můžete pokračovat nebo začít hned když si chlupáče přivezete domu. Podmínkou ale je, aby štěně znalo princip hraní si a mělo zájem o hračku. Umí se přetahovat a hraje si s námi.
Přetahování, zájem o hračku a nastavení pravidel hry je pro aport (i pro život) velmi důležité. Na přetahování si vemte hračku, která je zábavná, dá se dobře zakousnout a ideálně je chlupatá. Takové mají totiž největší úspěch. Třeba plyšáci Rowdies od West Paw jsou za nás top. Nejen proto, že se o ně dobře přetahuje, ale navíc jsou dost odolní a vydrží hodiny hraní.
S jakou činkou začít?
Činka na aport pro štěně musí být adekvátně malá. Bočnice by měly být měkké, pěnové. Tedy takové, že když činka spadne, neudělá to žádný rámus. A nedejbože, když náhodou činka spadne na tlapku, chlupáč o tom ani neví. Kulaté bočnice umožní činku kutálet. To u štěňat hodně zvýší zájem. Výcvik pak jde mnohem rychleji.
Začínáme s nácvikem
- Nejprve si se štěňátkem pohrajeme. Vezmeme naší přetahovací hračku a přetahujeme se. Tím převedeme pozornost na sebe. Hračku vyměníme za pamlsek a chováme ji tak, abychom ji pak mohli vyměnit za činku.
- Vezmeme Pupeeka a kousek ho kutálíme. Opravdu stačí tak 2-3 metry. Pozor, činku není dobré házet. Jednak to štěně nevidí a potom jeho motorické schopnosti nejsou takové, aby let činky zvládlo sledovat. Zájem o hozenou činku často není dostatečný a štěně se pak špatně motivuje k tomu, aby ji chytalo a nebo dokonce doneslo k nám.
- Pupeeka jsem štěněti odkutáleli a ono pro něj běží. Jakmile se k čince přiblíží, my začneme chválit a utíkáme pryč. Štěně vezme činku do tlamy a běží směrem k nám. Může se stát, že po cestě činku pustí. To vůbec nevadí. Zájem o aport jsme vzbudili a nacvičili základ. Běžím pro něj, chytnu ho a běžím za páníčkem. To je základ a ten potřebujeme ukotvit.
- Štěně doběhlo až k nám s činkou v tlamičce. Mimo to, že z toho máme obrovskou radost a navíc to je ohromně roztomilé, tak musíme činku za něco vyměnit. Máme pro vás dvě varianty:
- Výměna za hračku probíhá tak, že jezdíme přetahovací hračkou po zemi. Tím v něm vzbudíme pozornost a ono půjde “ulovit” hračku a tak pustí činku.
- Vyměníme aport za pamlsky. Na zem nasypeme 3-6 pamlsků, které štěně miluje.
- Jakmile si chlupáč vezme hračku nebo pamlsky, my si vezmeme činku a schováme ji.
Jak dlouho cvičit
Jedno cvičení trvá maximálně pár minut. Štěně unaví i hra a přetahování. Všechny podněty jsou pro něj nové. Takže činku odkutálíme tak 2x – 3x. Opravdu ne vícekrát. Mezi jednotlivými pokusy si hrajeme.
Povely ano či ne?
Opakujeme to rádi a pořád dokola. Pes nám nerozumí. Nemá proto smysl používat povely dřív, než chlupáč provede cvik dokonale. U štěněte hraje navíc role, že nemá prostor pro vnímání tolik informací. Proto při nácviku aportu povel nepoužíváme. Mlčíme a jen chválíme, když se k nám štěně vrací.
Povely dáváme jen, když si může vzít pamlsek (“vezmi”), vzít hračku (“drž”) a tím cvik ukončujeme. Rozhodně nepoužíváme povel “pusť” nebo dokonce “dones”, “aport” atd. Pozor, i tyto povely začneme používat až když víme, že štěně půjde kousnout do hračky, když před ním jezdíme a nebo že si na 100% vezme pamlsky, které jsme před ním rozsypali.
Kde a jak cvičíme
Štěně potřebuje naprostý klid. Jestli máte dalšího psa, tak toho před cvičením zavřete do klece. Před cvičením ukliďte všechny hračky i předměty, které by mohly chlupáče rozptylovat.
Rozhodně zvolte neklouzavý povrch. Třeba koberec nebo speciální podložky na cvičení. Nácvik aportu je dynamický a je potřeba dávat pozor, aby si štěně neublížilo. Při cvičení můžete používat klikr, ale je zásadní sledovat, co přesně odklikáváte. Proto tento typ nácviku s klikerem doporučujeme nechat “zkouknout” někým zkušeným.
Jak pokračovat?
- Jakmile vám štěně poporoste ( tak těch 6 měsíců), můžete začít s nácvikem držení. To pro vás máme sepsané v samostatném článku.
- Podávání předmětů je také samostatná kapitola o které si můžete přečíst zase tady.
Pokračování ale rozhodně neuspěchejte. A nezapomeňte – stále je to miminko, takže výcvik jen a jen hrou a po dobrém. Kdyby jste něco nevěděli, klidně nám napište!