Co za vybavení potřebujete na canicross?
Začínáte s canicrossem? Budete potřebovat postroj pro psa, odpružené vodítko a běžecký opasek. No a zbytek už dáte levou zadní. Ale nebojte, poradíme vám!
Canicross má hned několik výhod – unavíte psa, zároveň si taky zaběháte, provětráte se na čerstvém vzduchu, ale hlavně díky společné aktivitě vašeho chlupatce líp poznáte.
Ještě můžete mrknout na:
- Jak začít s canicrossem – ve spolupráci s mistryní ČR Bárou Zoubkovou jsme pro vás dali dohromady tenhle návod.
- Jak začít pravidelně trénovat – aneb jak se do toho opřít, aby vás to bavilo.
- Jarní canicross s Šimonem Cipro – přesně o tom je podcast č. 39, který pro vás na 14. března chystáme!
Pozor, na správném vybavení záleží víc, než si myslíte
Proč prostě nemůžete jen tak vyběhnout a nějak to zkusit? Vy jako člověk můžete. Když se něco nepovede – zraníte se nebo vás bude tlačit bota – budete vědět, čím to bylo a příště to napravíte. Pes tuhle schopnost nemá. A tak ho první špatná zkušenost (třeba když ho bude dřít postroj) může odradit na příště. Buď s vámi nepůjde vůbec, nebo půjde, ale bude u toho zbytečně ve stresu.
1) Postroj na canicross
Jaký vybrat?
Ideální je takzvaný dlouhý postroj – končí u kořene ocasu a pes se do něj díky tomu může bezpečně opřít a pořádně vás táhnout. Jestli ale doma máte krátký postroj, který končí asi tak v půlce zad, na první vyzkoušení canicrossu ho použít můžete. Mezi dlouhými za nás vede Freemotion 5.0 od Non-stopu, oblíbený i mezi těmi nejlepšími mushery světa.
Jak má sedět postroj na canicross?
- Končí u kořene ocasu, ne dál.
- Vpředu má tvar Y podobný koňskému chomoutu, takže dobře dosedá na hrudní kost a pes má zároveň volné dýchací cesty.
- Boční popruhy vedou přes hrudník, ne přes břicho, musí končit s posledním žebrem maximálně.
- Vpředu by neměl být moc široký, aby neomezoval přední tlapky.
- Velikost vybírejte podle obvodu krku psa (nebo nám klidně napište a poradíme vám).
2) Vodítko na canicross
Jaké vybrat
Na canicross se používá odpružené neboli amortizační vodítko, které zmírní všechna škubnutí. Chrání záda psí i vaše a tah je takovému vodítku krásně plynulý. Doporučujeme Bungee Leash od Non-stopu.
Na co pozor u vodítka na canicross
- Je určitě lepší vybrat takzvaně celoodpružené vodítko, kde je elastická látka vetkaná do celé délky vodítka, takže opravdu nehrozí škubnutí.
- Délka na canicross je ideálně 2 m v nataženém stavu a 2,8 m na kolo, koloběžku a bežky.
- Karabinu by vodítko mělo mít hliníkovou a s pojistkou a vždy na straně u psa (kdyby byla blíže u vás a třeba praskla, zranila by psa, a to nechceme).
3) Běžecký opasek
Jaký vybrat
Je to vlastně takový sedák – provléknete nohy a v pase zapnete. Je dobré vybrat nějaký lehký, který vás nebude omezovat. Měl by mít i nekonečně možností nastavení, abyste si ho přizpůsobili tak, jak opravdu potřebujete. My nedáme dopustit na opasek CaniX, jak jinak než od Non-stopu.
Jak má sedět opasek na canicross?
- Tah by měl jít zásadně přes zadek, ne přes bedra, na to pozor. Takže umístěte střed opasku ideálně na střed zadku (plus mínus tam, kde máte kostrč).
- Opasek by celkově měl sedět pevně a moc se nehýbat, zároveň by vás neměl svírat.
- Doporučujeme si opasek za klidu nasadit, utáhnout, povolit, kde je potřeba, jít se pár desítek metrů proběhnout a ještě donastavit. Po pár trénincích si vše sedne ještě lépe.
Další vybavení – kdyby náhodou
Svatou trojku do začátku jsme si řekli, bez ní by se vám canicross dělal těžko. Tady je ještě další trojka, kterou budete možná potřebovat, když se do canicrossu budete chtít opřít naplno.
- Boty – na canicross doporučujeme běžecké boty s pořádnou podrážkou, kde vzorek z podrážky vystupuje a lépe se zaryje do terénu a podrží vás a nesklouznete. Zároveň by měly být dostatečně měkké, protože dopady v canicrossu jsou celkem tvrdé, když běžíte rychle (a občas jen tak vlajete za psem).
- Řetězy – skvělá pomůcka na naučení tahu pro psa. Na druhý konec vodítka místo sebe připnete tyhle cca půl metrové kusy řetězu (množstvé podle váhy psa) a pes se naučí, že může v klidu běžet vpřed, táhnout a něco se za ním děje. Výhoda je, že mezitím můžete běžet před psem a povzbuzovat ho a postupem času se pak vzdálíte dozadu za psa a připnete místo řetězů sebe.
- Drinky MAMUT – zavodnění psa je před tréninkem nesmírně důležité (dávka je 15 ml vody na kg psa 2 hodiny předem). Ze začátku můžete vodu ochutit piškotem nebo trochou paštiky, později možná využijete tyhle nápoje pro psy, které dodají energii a pomůžou psa zregenerovat.
Držíme palce při trénování! A kdybyste s výběrem chtěli poradit, klidně nám napište na mail info@loype.cz nebo do zpráv na Facebooku nebo Instagramu, rádi poradíme!