Markery pro lepší komunikaci se psem – 2. část
Povely a zase ty povely. Celý výcvik psů se točí kolem povelů, ale jak se v tom má člověk vyznat? Sepsali jsme pro vás pár méně známých markerů či povelů, které je ale fajn svého chlupáče naučit.
Co je to klikr, marker a bridge jsme si řekli už v minulém dílu našeho článku, teď se podíváme na pár méně známých markerů, které vám ale život s chlupáčem dokážou pěkně ulehčit.
Zákazový povel
Zákazový povel znamená, že chlupáčovi důrazně řekneme, že to co udělal, bylo špatně. Většinou je to povel “fuj” nebo důrazné “ne”. Zákazový povel používáme hlavně v běžném životě, kdy chlupáč udělá něco, co nesmí dělat. To co dělat smí ho ale musíme nejdříve naučit! Chlupáče musíme při činnosti přistihnout, nemá cenu mu hubovat až o několik hodin později. Samozřejmostí je, že chlupáče “za trest” nezavřeme někam na hanbu, chlupáč není schopen si trest spojit s nežádoucí činností.
Zákazový povel nepoužíváme při cvičení, kdy náš chlupáč provede něco, co se nám nelíbí.
No reward marker
Tenhle marker dává našemu chlupáčovi najevo, že provedl nežádoucí chování. Není to klasický zákazový povel, o kterém píšeme výše. Je to jakýsi komunikační prostředek mezi námi a naším chlupáčem, rozhodně to chlupáč nemá brát negativně a už vůbec ne jako trest! No reward marker používáme hlavně při cvíču, něco jako když hrajeme hru “přihořívá, hoří” a někdo nám řekne “samá voda”. Neznamená to, že se má chlupáč přestat snažit, naopak, vydat se jiným směrem. Ideální ale je, nastavit trénink tak, abychom tento marker nemuseli používat příliš často.
Calming marker
Tohle je tak trochu opak “kliknutí”, kdy náš chlupáč šílí štěstím, že cvik provedl dobře. Při klasickém “kliknutí” nebo slovním markeru jsme šťastní, dáváme to najevo a říkáme tím chlupáčovi, že jeho aktivita byla skvělá. Při calming markeru je určitě také dobré si nastavit to stejné slůvko, které chlupáčovi správné chování označí – jen ho budeme vyslovovat klidným hlasem. “Hodný” s odměnou pamlskem z ruky, můžeme chlupáčovi říct, že je dobře, že leží na dece a ať v tom pokračuje. Tenhle marker mu vlastně dává najevo, že klidová akce, kterou vykonává je správná a má v ní pokračovat.
Emergency recall
Klasické přivolání je nutnost, ale už jste slyšeli o emergency recall? Jedná se o nouzové přivolání, které slouží v nenadálých situacích jako je například útěk za zvěří. Většinou se používá píšťalka, na kterou chlupáče naučíte, že po jejím zvuku přijde vždy obrovská odměna – třeba párek, konzerva, něco, co váš chlupáč fakt miluje. Nouzové přivolání neslouží k běžnému každodennímu přivolání, ale opravdu v neočekávaných situacích.
Down (daun)
Jedná se sice o “trestný” povel, který se používá hlavně v myslivosti, ale z naší zkušenosti, je to skvělý pomocník v běžném životě všech pejskařů. A vlastně to není vůbec trestný povel. Principem je, že chlupáč zalehne na povel “daun” kdekoliv zrovna je, třeba i pár desítek metrů od vás. V některých situacích se to může být bezpečnější než přivolání.
Jestli máte nějaké další typy, které u svého chlupáče používáte, tak sem s nimi! Rádi se něco přiučíme.